07-02-2019

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

31 stycznia br. pod patronatem Starosty Leżajskiego Marka Śliża oraz Dyrektora Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacka Kwiecińskiego w siedzibie muzeum odbyły się powiatowe i jednocześnie XI Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Gościem specjalnym wydarzenia była siostra Katarzyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu z Wielkiej Brytanii, która wygłosiła prelekcję pt. „Rola Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu w dialogu chrześcijańsko-żydowskim”. Wspólnota ta to katolickie, międzynarodowe zgromadzenie zakonne, którego założeniem jest dialog międzyreligijny.

W swoim wystąpieniu Siostra Katarzyna Kowalska podkreślała jak ważne jest wspólne porozumiewanie się między chrześcijanami a Żydami. Przez wieki zarówno jedni, jak i drudzy z różnych względów byli do siebie wrogo nastawieni. Dochodziło między nimi do licznych spięć, co w efekcie doprowadzało do różnych form antysemityzmu. Żydzi byli „narodem wybranym”, zarówno w kontekście biblijnym – wybrani przez Boga, następnie w czasach wojny, kiedy to zostali „wybrani” przez Hitlera do realizacji planu ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, jakim był Holokaust. Dlatego też bardzo ważne jest wzajemne poznanie się, aby zniwelować wrogość do kwestii, które są nam obce i sprawiają, że rodzi się w nas niechęć. W dialogu międzyreligijnym nie chodzi o nawracanie, ale o wzajemne poznanie i zrozumienie wyznawców różnych religii i życzliwość wobec drugiego człowieka oraz akceptację religii praktykowanych przez innych ludzi. Jednocześnie, jak zaznaczył papież Franciszek, dialog nie oznacza rezygnacji z własnej tożsamości ani ustępstw w wierze, ponieważ „prawdziwe otwarcie zakłada pozostanie wiernym swoim najgłębszym przekonaniom, z jasną i radosną tożsamością”.
Po prelekcji odbyła się dyskusja.

Muzeum Ziemi Leżajskiej dziękuje młodzieży z leżajskich szkół tj. z Zespołu Szkół Licealnych oraz Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku za liczny udział oraz ich opiekunom: dr. Dariuszowi Półćwiartkowi oraz Katarzynie Wiatrowicz.

MZL

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW