07-02-2019

X Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek Osób z Niepełnosprawnością

Tytułowy przegląd kolęd i pastorałek jest jednym z najważniejszych wydarzeń w powiatowym kalendarzu imprez, podczas których szansę na zaprezentowanie umiejętności scenicznych mają osoby niepełnosprawne. Coroczny koncert odbywający się pod honorowym patronatem Starosty Leżajskiego stał się już niemalże tradycją wieńczącą bożonarodzeniowy okres.

31 stycznia na scenie widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku wystąpili mieszkańcy, uczestnicy i uczniowie placówek oraz stowarzyszeń z terenu powiatu działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Barwne stroje korespondujące z tematyką imprezy oraz głębokie zaangażowanie wykonawców stanowiły niezbite dowody na to, jak ważnym było dla nich to wydarzenie. Podczas koncertu zabrzmiały zarówno tradycyjne kolędy, jak i współczesne utwory. Organizatorem przedsięwzięcia było nowosarzyńskie Stowarzyszenie „Dobry Dom”, zaś partnerami:
- Powiat Leżajski
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Leżajsku
- Dom Pomocy Społecznej im. Józefa Żurawia w Brzózie Królewskiej
- Dom Pomocy Społecznej w Piskorowicach- Mołyniach
- Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Laszczynach działający przy Stowarzyszeniu Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych w Grodzisku Dolnym
- Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy im. Stanisława Paszka w Nowej Sarzynie działający   przy Stowarzyszeniu „Integracja bez Granic”
- Polski Związek Niewidomych Koło w Leżajsku
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leżajsku im. św. Jana Pawła II
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Jelnej
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Laszczynach
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Laszczynach z filią w Zmysłówce
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Sarzynie
- Warsztat Terapii Zajęciowej w Leżajsku
- Zakład Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie

W roli konferansjerów wystąpili: Prezes Stowarzyszenia „Dobry Dom” Marek Piechuta i Agnieszka Rydz, instruktor teatralny MCK. W przeglądzie udział wzięli również zaproszeni goście, m.in.: Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Trębacz, dyrektor rzeszowskiego oddziału PFRON Maciej Szymański, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Monika Smoleń, Sekretarz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Danuta Pinderska, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk Zenon Szkamruk.

Bezpośrednio po występach, wykonawcy, ich opiekuni i zaproszeni goście zasiedli do wspólnego poczęstunku, po którym odbyła się zabawa karnawałowa.

Stowarzyszenie „Dobry Dom” serdecznie dziękuje za pomoc i wsparcie wszystkim wolontariuszom oraz partnerom wydarzenia.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW