14-12-2018

Obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia 2018 r. o godz. 18.00, w kościele farnym w Leżajsku odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Następnie po nabożeństwie zebrani mieszkańcy wspólnie zapalili „światełko wolności” i przemaszerowali na cmentarz komunalny, gdzie przy Pomniku Ofiar Komunizmu przy Cmentarzu Komunalnym w Leżajsku, w atmosferze pełnej powagi i refleksji pochylili czoła nad tragedią, która wydarzyła się 13 grudnia 1981 roku.

Uroczystość uświetnił swoją obecnością Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, który podczas uroczystości oddał salwę honorową oraz odegrał „Ciszę ułańską”.

Uczestnicy wydarzenia złożyli pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu zapalone znicze, które symbolizują światło wolności.

W obchodach uczestniczyli m.in.: Starosta Leżajski Marek Śliż, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański,  Zastępca Burmistrza Leżajska Andrzej Janas, Przewodniczący Rady Miasta Leżajska Jerzy Jarosz, Paweł Guzy, rotmistrz Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów imienia Króla Jana III Sobieskiego, członek Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej Stanisław Chmura, przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej oraz mieszkańcy Leżajska i powiatu leżajskiego.

Uroczystość prowadził Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński.
________________________________________
Organizatorem wydarzenia było Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Młodzież Wszechpolska Koło w Leżajsku.
Komitet Honorowy uroczystości tworzyli: proboszcz Parafii pw. Świętej Trójcy w Leżajsku ks. Marek Cisek, Starosta Leżajski Marek Śliż, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawował IPN Oddział w Rzeszowie.

MZL