20-09-2018

Muzeum Ziemi Leżajskiej otrzyma dofinansowanie z Funduszu Społecznego Grupy Żywiec

III edycja Funduszu Społecznego Grupy Żywiec została rozstrzygnięta. W tym roku zwyciężyło 18 projektów z czterech miast. W gronie laureatów znalazło się Muzeum Ziemi Leżajskiej. Projekt Muzeum „Cudze chwalicie, swego nie znacie - Wielki Jarmark Kulturalny” zostanie dofinansowany kwotą 10 000 zł.

O wyborze najlepszych projektów zadecydowała Rada Funduszu składająca się z przedstawicieli Grupy Żywiec. Oceniając nadesłane propozycje, Rada zwracała uwagę przede wszystkim na realizowanie przez projekt jednego z wypracowanych obszarów tematycznych, a także zaangażowanie mieszkańców, oryginalność oraz możliwość jego kontynuacji w przyszłości.

„Wielki Jarmark Kulturalny” - organizowany w maju 2019 roku - będzie dużym, plenerowym wydarzeniem kulturalno-artystycznym i rozrywkowym, w ramach którego zaplanowano szereg atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Inicjatywa jarmarku ma na celu aktywizację i integrację mieszkańców powiatu leżajskiego, prezentację lokalnych twórców, a także promowanie walorów miasta i regionu.

Muzeum Ziemi Leżajskiej jako samorządowa instytucja kultury powiatu leżajskiego w swoich działaniach nie skupia się wyłącznie na muzealnictwie, lecz szeroko pojmowanej kulturze oraz współpracy z różnymi instytucjami i przedsiębiorstwami, m.in. z Browarem Leżajsk, który jest sponsorem znajdującej się w Muzeum Ekspozycji Browarniczej. W Muzeum odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, patriotycznych i edukacyjnych.

Oprócz projektu opracowanego przez MZL granty przyznano także Parafii pw. Zwiastowania Pańskiego na projekt "Akademia Odkrywcy" oraz Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu "Leliwa" na projekt "Czarownica z Leżajska - młodzi twórcy reportażu filmowego".

Realizacja projektów dofinansowanych przez Grupę Żywiec rozpocznie się już w październiku 2018 r., a zakończy najpóźniej do czerwca 2019 r.

MZL