19-09-2018

Lądowisko w leżajskim szpitalu oficjalnie otwarte

W lipcu Urząd Lotnictwa Cywilnego wyraził zgodę na wprowadzenie karty nowego lądowiska H334 Leżajsk do Instrukcji Operacyjnej Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w związku z czym lądowisko przy leżajskim szpitalu zostało dopuszczone do wykonywania całodobowo operacji lotniczych przez śmigłowce LPR.

18 września odbyło się uroczyste otwarcie lądowiska z udziałem zaproszonych gości: parlamentarzystów, przedstawicieli Marszałka Województwa Podkarpackiego i Wojewody Podkarpackiego, Zarządu Powiatu Leżajskiego, radnych powiatowych, Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dyrekcji SP ZOZ, dyrektorów i kierowników pozostałych jednostek powiatowych oraz personelu szpitala.

Dyrektor szpitala Marian Furmanek rozpoczął spotkanie od przedstawienia prezentacji dotyczącej projektu „Budowa lądowiska dla śmigłowców ratunkowych na terenie SPZOZ w Leżajsku wraz z doposażeniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.” Następnie uroczystego poświęcenia lotniska dokonał kapelan szpitala ks. Maksymilian Żydowski, a wstęgę przecięli: przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego Waldemar Szumny, przedstawicielka Wojewody Podkarpackiego Jolanta Tomczyk-Flis, Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko, Przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Pinderska, oraz  Dyrektor SP ZOZ Marian Furmanek. W trakcie uroczystości na płycie lotniska wylądował helikopter, którym odbyto kilka lotów próbnych.

Celem głównym ww. projektu było wzmocnienie roli SOR jako strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia. W ramach przedsięwzięcia zmodernizowano i doposażono SOR w niezbędny sprzęt medyczny oraz w jedno stanowisko intensywnej terapii i dwa stanowiska resuscytacyjno-zabiegowe, dzięki czemu obecnie można prowadzić działania resuscytacyjne na czterech stanowiskach jednocześnie.

Realizacja projektu wpłynie na zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych na poziomie opartym o standardy obowiązujące w państwach Unii Europejskiej, efektywności świadczonych usług ratownictwa medycznego oraz wzrostu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz życia mieszkańców w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego. Konieczność budowy lądowiska jest również wynikiem nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, według której warunkiem utrzymania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest posiadanie lądowiska dla helikopterów ratunkowych.

Całkowita wartość zadania wynosi 4 194 471,96 zł. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 3 077 098,38, a także ze środków Powiatu Leżajskiego w wysokości 680 000 zł. Ponadto za kwotę 100 000 zł Powiat zakupił 20-arową działkę  z przeznaczeniem na lądowisko i parking. Pozostała kwota to wkład własny SP ZOZ.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW