13-09-2018

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Leżajsku

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na zaproszenie Zarządu Powiatu Leżajskiego 11 września przybył do Leżajska Prezydent RP Andrzej Duda.

Kilka minut po 16.00 prezydencki śmigłowiec wylądował na stadionie Pogoni, gdzie głowę państwa przywitał, jako gospodarz miasta, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański. Następnie prezydent udał się do Muzeum Ziemi Leżajskiej. Powitał go Starosta Leżajski Marek Śliż oraz pracownicy muzeum na czele z dyrektorem placówki Jackiem Kwiecińskim. Pierwszym punktem w programie prezydenckiej wizyty było spotkanie z Zarządem Powiatu i zaproszonymi gośćmi, m.in.: Jerzym Paulem i Mieczysławem Miazgą, Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem, Wojewodą Podkarpackim Ewą Leniart, Przewodniczącym Zarządu Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzym Cyprysiem, sędzią Trybunału Stanu i prof. nadzw. WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej Czesławem Kłakiem, Burmistrzem Leżajska Ireneuszem Stefańskim oraz przedstawicielami duchowieństwa. Spotkanie odbyło się w saloniku mieszczańskim. Następnie na placu muzealnym prezydent złożył kwiaty przed pomnikami Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 1940 r. oraz Katastrofy Smoleńskiej i spotkał się z mieszkańcami powiatu leżajskiego.

Starosta Leżajski Marek Śliż dziękując prezydentowi za przybycie podkreślił, że wizyta głowy państwa w Leżajsku świadczy o tym, że małe miasta są ważne dla kraju.

Na wstępie przemówienia prezydent wskazał na charakter swojej wizyty: - Nie przyjechałem tu w związku z jakimś wydarzeniem, ale żeby z państwem porozmawiać. Tu jest korzeń naszej tożsamości, naszej mentalności. Tu polskość była podczas zaborów, okupacji, najazdów i polskości nie dało się wyplewić. To zasługa wasza i waszych dziadków. Tu budujecie Rzeczpospolitą. (…)

Następnie odniósł się do członkostwa Polski w Unii Europejskiej: – Uczynimy wszystko, żebyście państwo mieli przekonanie, kiedy będą się kończyły nasze kadencje (...) że ktoś wreszcie myślał o obywatelach, a nie tylko o swoich sprawach, czy jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika. Wspólnota jest potrzebna tutaj, w Polsce, dla nas – własna, skupiająca się na naszych sprawach, bo one są dla nas sprawami najważniejszymi; kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, będziemy się zajmować sprawami europejskimi. A na razie, niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę, bo to jest najważniejsze. – stwierdził.

Bezpośrednio po wystąpieniu mieszkańcy mogli zrobić sobie z głową państwa pamiątkowe zdjęcie, wymienić uścisk dłoni oraz porozmawiać.

Po spotkaniu z mieszkańcami prezydent w towarzystwie marszałka, wojewody, Zarządu Powiatu, parlamentarzystów, pozostałych zaproszonych gości oraz dziennikarzy złożył wizytę w Sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i Klasztorze OO. Bernardynów w Leżajsku, gdzie pomodlił się przy ołtarzu i odwiedził m.in. zabytkową sień, w której przez wiele lat pod warstwami farby ukryte było malowidło, które zostało przypadkowo odkryte przez jednego z zakonników. Prezydent Duda wpisał się również do klasztornej księgi pamiątkowej i spotkał się z zakonnikami.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW

Foto: Dawid Wiech, Jakub Magiera