12-09-2018

Most w Rzuchowie oficjalnie otwarty

8 września to już nie tylko data zarezerwowana dla organizowanej przez Powiat Leżajski Pielgrzymki Służb Mundurowych, ponieważ tego dnia oficjalnie otwarto most w Rzuchowie na rzece San – przeprawę o znaczeniu strategicznym.

Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się z udziałem zaproszonych gości: Szefa Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasza Kudlickiego, Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, posłów na Sejm RP Krystyny Wróblewskiej, Jerzego Paula i Mieczysława Miazgi, Członka Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisława Kruczka, Starosty Leżajskiego Marka Śliża, Wicestarosty Leżajskiego Zdzisława Leśki, Członka Zarządu Powiatu Leżajskiego Lucjana Czenczka, Burmistrza Leżajska Ireneusza Stefańskiego, radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Marka Ordyczyńskiego, radnych powiatowych na czele z przewodniczącą Danutą Pinderską i wiceprzewodniczącymi: Mieczysławem Tołpą i Franciszkiem Krajewskim, komendantów powiatowych policji i straży pożarnej: kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, przedstawicieli firm: BANIMEX i AZI-BUD, które wykonały prace budowlane, dyrektorów instytucji powiatowych, kustosza Sanktuarium ZNMP o. Sylwestra Skirlińskiego, ks. dziekana Marka Ciska, który dokonał poświęcenia mostu, proboszcza Piskorowic ks. Mariusza Kilara, proboszcza seniora ks. Wincentego Skrobacza oraz sołtysów wsi: Rzuchów, Piskorowice i Wierzawice. W wydarzeniu wzięli udział również mieszkańcy Rzuchowa.

Nadchodząca burza nie przeszkodziła w uroczystym przecięciu wstęgi, którego dokonali: Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, posłowie na sejm RP: Krystyna Wróblewska, Jerzy Paul i Mieczysław Miazga, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, Zarząd Powiatu Leżajskiego, ks. dziekan Marek Cisek, przedstawiciel firmy BANIMEX oraz sołtys wsi Rzuchów Teresa Kokoszka. Następnie zaproszeni goście udali się na teren remizy OSP w Rzuchowie, gdzie kontynuowano uroczystość. Podczas spotkania głos zabrał m.in. Łukasz Kudlicki, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, który podkreślił, że zrealizowanie tak dużej inwestycji nie byłoby możliwe, gdyby nie bardzo dobra współpraca Zarządu Powiatu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, którym w momencie podjęcia decyzji o przebudowie mostu zarządzał Mariusz Błaszczak. Głos zabrali również: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart i Członek Zarządu Sejmiku Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek.

Most w Rzuchowie wymagał remontu od dawna. Jego pogarszający się stan spowodował, że kilka lat temu wprowadzono na nim ruch wahadłowy oraz zakaz wjazdu pojazdów o wadze przekraczającej 3,5 tony. Decyzję o przebudowie mostu podjął obecny Zarządu Powiatu Leżajskiego, dla którego najważniejszym celem od początku kadencji było zabezpieczenie w budżecie Powiatu niezbędnego wkładu finansowego oraz zdobycie dodatkowych środków finansowych na przebudowę obiektu. Kwota dotacji otrzymanej z MSWiA za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego to 7.616.734 zł. Wkład własny Powiatu Leżajskiego wyniósł 3.589.265.01 zł.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, PW
Foto: Dawid Wiech, Wacław Padowski