12-09-2018

XIX Pielgrzymka Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego i XIX Dożynki Powiatowe

8 września, w Święto Narodzenia Matki Bożej, do leżajskiego Sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny po raz dziewiętnasty przybyły formacje mundurowe z całego Podkarpacia. Tegoroczna Pielgrzymka Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego i Dożynki Powiatowe w Leżajsku miały wyjątkowy charakter, ponieważ odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Po uroczystym przemarszu kompanii honorowych i przedstawicieli pozostałych służb, który wyruszył spod Miejskiego Centrum Kultury do Sanktuarium, rozpoczęła się polowa msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Jamrozka, którą koncelebrowali m.in. kustosz Sanktuarium Zwiastowania NMP o. Sylwester Skirliński oraz ks. dziekan Marek Cisek.

W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, który również objął swoim patronatem uroczystość, senator RP Janina Sagatowska posłowie na Sejm RP: Krystyna Wróblewska, Jerzy Paul i Mieczysław Miazga, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego: Stanisław Bartnik i Marek Ordyczyński, Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Lucjan Czenczek, wójtowie i burmistrzowie, komendanci policji i straży pożarnej z terenu województwa oraz dowódcy pozostałych służb mundurowych, samorządowcy, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy instytucji powiatowych, gminnych i szkół, kierownicy jednostek, przedsiębiorcy, przedstawiciele duchowieństwa oraz organizacji społecznych, a także pielgrzymi przybywający w tym dniu do sanktuarium. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała policja oraz członkowie Jednostki Strzeleckiej nr 2035 i ratownicy medyczni ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Leżajsku. Gospodarzem tegorocznych Dożynek Powiatowych była gmina Miasto Leżajsk, reprezentowana przez Burmistrza Leżajska Ireneusza Stefańskiego. Posługę liturgiczną mszy św. pełnił Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, zaś o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Wojskowa z Lublina. Akcentami podkreślającymi wagę i nadzwyczajny charakter celebrowanego wydarzenia były: odnowienie Aktu Zawierzenia Służb Mundurowych Matce Boskiej Leżajskiej, który odczytał Dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota oraz Modlitwa Rolnika do Matki Bożej Leżajskiej odczytana przez Starostę Dożynek Alfreda Pelca.

Tradycyjnie w trakcie nabożeństwa biskup poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe, a przedstawiciele poszczególnych służb mundurowych, instytucji samorządowych oraz gmin złożyli symboliczne dary jako wyraz wdzięczności Matce Bożej Leżajskiej za okazane łaski. Po mszy św. uczestnicy peregrynacji udali się na ciepły posiłek przy Domu Pielgrzyma. O przygotowanie grochówki zadbała Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Leżajsku.

Organizatorzy pragną wyrazić serdeczne podziękowania sponsorom: Zakładowi Mięsnemu Smak-Górno, ZPOW Orzech i Piekarni Michał Garbacz Bernadeta Kuźniar oraz Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Jednostce Strzeleckiej nr 2035 z Leżajska, harcerzom z Komendy Hufca Leżajsk, Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu, Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu w Leżajsku, gminnym i miejskim ośrodkom kultury, Zespołowi Szkół Licealnych w Leżajsku, Zespołowi Szkół Technicznych w Leżajsku, leżajskiemu szpitalowi, a także wszystkim tym, bez których wsparcia, życzliwości i pomocy organizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW

Foto: Dawid Wiech, Wacław Padowski