21-06-2018

Rekonstrukcja historyczna pacyfikacji Woli Zarczyckiej

17 czerwca w Woli Zarczyckiej odbyła się rekonstrukcja historyczna pacyfikacji wsi dokonanej przez hitlerowców. Celem rekonstrukcji było przybliżenie mieszkańcom powiatu leżajskiego tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w nocy z 19 na 20 czerwca 1943 roku.

Wysłane do Woli Zarczyckiej z Jarosławia oddziały gestapo, oddział egzekucyjny z Rzeszowa i leżajska żandarmeria miały za zadanie zlikwidować działalność prężnie działającego tu podziemia. Mieszkańcy, kompletnie zaskoczeni pojawieniem się Niemców przyprowadzonych przez konfidentów, nie mieli szans na obronę. Na placu szkolnym zgromadzono kilkuset mężczyzn w wieku od 16 do 65 lat, którzy leżeli tam od 6.00 do 16.00 z wymierzonymi w nich lufami gestapowców. Tymczasem w jednej ze szkolnych sal, sąd złożony z kilku niemieckich oficerów – wspomagany przez konfidenta – decydował o losach każdego z pojmanych. Konfident ręką wystającą przez dziurę w kocu, za którym był ukryty, pokazywał liczbę palców odpowiadającą numerowi grupy, do której kwalifikowano mężczyzn. Jedynka oznaczała wolność, dwójka – zesłanie do obozu w Pustkowie, trójka – osadzenie w jarosławskim więzieniu, a czwórka – śmierć. W ostatniej grupie znalazło się 76 mieszkańców wsi, których skazano na rozstrzelanie. Zanim to nastąpiło, mężczyźni zostali okrutnie skatowani.

Obecnie w miejscu egzekucji znajduje się pomnik ofiar pacyfikacji, pod którym corocznie odbywają się uroczystości upamiętniające dramatyczne wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. W tym roku główne obchody rocznicowe odbędą się 24 czerwca o godz. 15.00.

Zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW

Zdjęcia: Dawid Wiech