08-05-2018

Dzień Powiatu Leżajskiego

Maj to czas, w którym ziemia występuje w całej swojej krasie. Łąki zmieniają kolory, kwitną konwalie, maki, piwonie, bzy, kasztanowce i rzepak, w którym pracowicie zaczynają uwijać się pszczoły. W tradycji katolickiej maj jest miesiącem, w którym szczególną cześć oddaje się Matce Bożej. Wieczorami tętnią życiem przydrożne kapliczki, przyozdobione kwiatami i wypełnione słowami szeptanych modlitw. Dla lokalnej społeczności jest to czas szczególny, bowiem na 7 maja przypada święto Matki Bożej Leżajskiej Pani Pocieszenia. W tym dniu swoje święto obchodzi również powiat leżajski, który na patronkę obrał sobie właśnie Matkę Bożą Leżajską, a Jej wizerunek widnieje w jego herbie.

Tegoroczne obchody Dnia Powiatu tradycyjnie zainaugurowała uroczysta msza św. pod przewodnictwem o. Kazimierza Kowalskiego, koncelebrowana przez kustosza Sanktuarium Zwiastowania NMP o. Sylwestra Skirlińskiego oraz proboszcza Parafii pw. Św. Trójcy w Leżajsku ks. dziekana Marka Ciska. Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia udali się do Muzeum Ziemi Leżajskiej, gdzie odbyła się ceremonia wręczenia Nagrody Przyjaciela Powiatu Leżajskiego. Celem przyznawanego już od siedmiu lat wyróżnienia jest wyłonienie oraz uhonorowanie szczególnie zasłużonych osób i instytucji, które poprzez swoją aktywność wspierają i przyczyniają się do szeroko rozumianego rozwoju i promocji powiatu leżajskiego w kraju.

Po rozpatrzeniu złożonych wniosków kapituła tradycyjnie przyznała wyróżnienia w trzech kategoriach: Osobowość, Społecznik i Przedsiębiorca. Decyzję kapituły ogłosił Sekretarz Powiatu Leżajskiego Kazimierz Kryla, który podczas spotkania pełnił funkcję konferansjera. Nagrodą Przyjaciela Powiatu Leżajskiego w kategorii Osobowość uhonorowano gen. bryg. Zenona Brzuszkę, dowódcę międzynarodowej Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady, za ofiarną i pełną poświęceń służbę Rzeczypospolitej Polskiej, za bycie przykładem na to, że wartości takie jak: męstwo, honor, uczciwość, odpowiedzialność, patriotyzm, szacunek wobec innych oraz sprawiedliwość wciąż mają rację bytu i stanowią najcenniejsze dobro narodowe. Za nieustanną gotowość do współpracy i niesienie pomocy innym oraz promowanie powiatu leżajskiego poza jego granicami. Wyróżnienie w kategorii Społecznik przyznano Eugeniuszowi Jossemu za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu sportu i zdrowego stylu życia wśród młodzieży z terenu powiatu leżajskiego, pełną zaangażowania działalność na rzecz integracji sportowej i postawę, która od wielu lat aktywizuje młodzież do uprawiania sportu, a także za organizację wyjątkowych wydarzeń o charakterze sportowym, hołdującym postawom fair-play. W kategorii Przedsiębiorca kapituła postanowiła nagrodzić Powszechną Spółdzielnię Spożywców „Społem” w Leżajsku za nieustanną i owocną aktywność na gruncie lokalnym od kilkudziesięciu lat, dostosowanie się do zmiennych warunków rynkowych, wytrwałość w tworzeniu marki z tradycją, podmiotowe podejście do klientów, zapewnianie godnych warunków pracy oraz czynne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym regionu. Tegoroczni laureaci odebrali wyróżnienia z rąk Zarządu Powiatu Leżajskiego: Starosty Leżajskiego Marka Śliża, Wicestarosty Leżajskiego Zdzisława Leśki i Członka Zarządu Powiatu Leżajskiego Lucjana Czenczka oraz Przewodniczącej Rady Powiatu Leżajskiego Danuty Pinderskiej.

Obchody Dnia Powiatu Leżajskiego są także okazją do zaprezentowania dorobku artystycznego młodzieży z terenu powiatu. Umiejętnościami wokalnymi popisała się przed uczestnikami wydarzenia wielokrotnie nagradzana Grupa Wokalna MERITUM, działająca przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. Zespół wystąpił w składzie: Aleksandra Kostek, Patrycja Tabin, Weronika Kuczek, Klaudia Żyrek oraz Dominik Tudryn, a instruktorem grupy jest Bartłomiej Urbański. Z zespołem współpracuje również Jacek Brzuzan. Ze spektaklem teatralnym „Ojciec, ojca, ojcu…” opowiadającym o trudnych relacjach z ojcem, wystąpiła Grupa Teatralna KONTRA, którego instruktorką jest Agnieszka Rydz, twórczyni i instruktorka Grupy Teatralnej BARATARIO, obchodzącej w ubiegłym roku 10-lecie istnienia. Ten nowo powstały zespół, składający się z młodych miłośników sztuki teatru zawiązał się w lutym tego roku. Przedstawienie, które zaprezentowała grupa podczas obchodów Dnia Powiatu powstało specjalnie na potrzeby IX Przeglądu Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II „Złota Maska”, odbywającego się w marcu w Lublinie, gdzie grupa zdobyła wyróżnienie.

Zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW

Zdjęcia: Dawid Wiech