11-04-2018

"Turki idą..."

Wśród bogatych tradycji wielkanocnych w Polsce południowo-wschodniej, niewątpliwie jedną z najciekawszych jest zwyczaj pełnienia warty przy symbolicznym Grobie Pańskim i uświetnianie uroczystości pokazami musztry Straży Grobowych, zwanych „Turkami”.

Do dziś trudno ustalić źródło pochodzenia tego zwyczaju. Jedni łączą go z Zakonem Bożogrobców, który objął wiele podkarpackich parafii, popularyzując tradycję przygotowywania Grobu Pańskiego. Inni twierdzą, że zwyczaj ten wywodzi się z okresu odsieczy wiedeńskiej, kiedy to powrót walczących żołnierzy, odzianych w zdobyte tureckie stroje wywoływał popłoch wśród ludzi, którzy krzyczeli „Turki idą!”. Ci zaś, w podzięce za ocalenie i szczęśliwy powrót udali się do kościoła i zaciągnęli wartę przy Bożym Grobie.

Pomimo upływu lat, tradycja Straży Grobowych w naszym regionie wciąż trwa. W powiecie leżajskim jest kilkadziesiąt oddziałów „Turków” wyróżniających się pięknymi strojami, nakryciem głowy i bronią. Jeszcze do niedawna, zarówno w leżajskim kościele farnym, jak i Klasztorze OO. Bernardynów wartę pełniła Straż Grobowa. Niestety, tradycja ta zanikła. Niemniej jednak, pragniemy ją nadal kultywować, chociażby poprzez organizację parad w naszym mieście.

8 kwietnia w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyła się parada Straży Grobowych ph. „Turki idą…”, którą rozpoczął przemarsz dwóch oddziałów „Turków” ulicami miasta na uroczystą mszę św. w kościele farnym pw. Trójcy Świętej w Leżajsku. Następnie parada „Turków” przeszła ulicami miasta na dziedziniec przy Muzeum Ziemi Leżajskiej, gdzie zaprezentowały się oddziały Straży Grobowych z Jagiełły i Chałupek Dębniańskich oraz grupa mażoretek „Finezja”, prezentująca układy taneczno-marszowe. Oprócz wymienionych grup wśród uczestników wydarzenia znaleźli się: proboszcz Parafii pw. Trójcy Świętej w Leżajsku ks. dziekan Marek Cisek, Poseł na Sejm RP Mieczysław Miazga, Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Marek Ordyczyński, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, Sekretarz Miasta Leżajska Agnieszka Wyczarska, Sekretarz Powiatu Leżajskiego Kazimierz Kryla, Przewodnicząca Rady Powiatu Leżajskiego Danuta Pinderska, Radny Gminy Leżajsk Dominik Ogryzek oraz mieszkańcy miasta i powiatu.

Po paradzie wszyscy zebrani goście zostali poczęstowani tradycyjnym wielkanocnym żurem przygotowanym przez Restaurację Dębnianka.

Organizatorzy dziękują sponsorom: Smak EKO-Górno, Posłowi na Sejm RP Mieczysławowi Miazdze, Restauracji Dębnianka oraz firmie SzczepStal.

Tekst: MZL

Zdjęcia: Dawid Wiech