28-03-2018

Zabawki-giganty powróciły

W 2014 roku przy Muzeum Ziemi Leżajskiej powstał w celu podtrzymania tradycji leżajskiego zabawkarstwa jedyny w swoim rodzaju park drewnianej zabawki, nazywany przez mieszkańców parkiem zabawek-gigantów.

Z powodu dużego zainteresowania zabawkami, w szczególności wśród dzieci, a także nieustanną eksploatację, drewniana konstrukcja uległa naturalnemu zużyciu. W listopadzie 2017 r. zabawki poddane zostały gruntownej renowacji, w ramach której odmalowano i zakonserwowano każdą z części oraz załatano wszelkiego rodzaju ubytki, tak by odzyskały one swój dawny blask.

Tradycje wyrobu zabawek w Polsce sięgają XIII wieku, jednak wobec napływu plastikowych i elektronicznych „cudów”, coraz mniejsza ilość rzemieślników trudni się tym niełatwym i pracochłonnym fachem.

Na rozwój zabawkarstwa w Leżajsku i okolicach miały wpływ targi i odpusty, które rokrocznie odbywały się przy Klasztorze OO. Bernardynów. Rzesze wiernych odwiedzających sanktuarium napędzały koniunkturę handlu zabawkami. Wyrób zabawek na ziemi leżajskiej zapoczątkował Marcin Garbacki, otwierając w 1909 r. wytwórnię zabawek drewnianych. Fach zdobywał on w Jaworowie (obecnie Ukraina), skąd też przywiózł gotowe wzory. Najsłynniejsze zabawki tworzone na naszym terenie to: ptak-klepak, wóz z dwoma konikami, dzięciołek, ludzik schodzący po drabinie, pukawka, fujarka, konik na biegunach, jedna dziobiąca kurka, cztery dziobiące kurki oraz wiatrak.

Obecnie w powiecie leżajskim i łańcuckim tradycyjne zabawki drewniane tworzy tylko kilka osób. Niestety, brak odpowiedniej promocji nie pozwala na regularną produkcję i sprzedaż tego lokalnego wyrobu. W większości krajów Unii Europejskiej zabawki drewniane wróciły do łask i są chętnie kupowane. Jest to bowiem produkt trwały, ekologiczny i przyjazny dziecku.

Dziękujemy serdecznie firmie BR STALCO w Leżajsku za nieodpłatne przekazanie materiałów niezbędnych do konserwacji zabawek.

Serdecznie zapraszamy na plac przed Muzeum Ziemi Leżajskiej, gdzie powróciły piękne i odnowione  ZABAWKI-GIGANTY!

Tekst i zdjęcia: MZL

Informację zamieścił: Kacper Burda, Wydział PW