Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 3 889 663
 
 

Aktualności

09-03-2018

Nie byłoby niepodległości bez kobiet

Dzień Kobiet zawsze jest dobrą okazją do inspirujących spotkań. I takim niewątpliwie było spotkanie zorganizowane 8 marca przez Muzeum Ziemi Leżajskiej. Z uwagi na fakt, że w roku bieżącym Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości, czwartkowemu świętu przyświecała taka właśnie tematyka.


Uczestniczki wydarzenia tuż po przekroczeniu progu Muzeum otrzymały z rąk Starosty Leżajskiego Marka Śliża oraz Wicestarosty Leżajskiego Zdzisława Leśki różę, będącą – zarówno w starożytnej Grecji, jak i współcześnie – symbolem miłości. Starostowie rozpoczynając spotkanie, złożyli adresatkom czwartkowego święta życzenia, a wtórowali im panowie występujący w krótkim i nagranym odpowiednio wcześniej filmie, zaprezentowanym również podczas wydarzenia.


Pierwszym punktem w programie spotkania była prelekcja dr. Janusza Fedirki, który z właściwą sobie swadą i zacięciem storytellera przedstawił uczestniczkom sylwetki kobiet, mających znaczący wpływ na dążenia niepodległościowe naszego kraju, a ich rola w tej kwestii jest często niedoceniana bądź pomijana. Obok tych znanych z lekcji historii postaci jak Królowa Jadwiga Andegaweńska, czy Emilia Plater znalazły się m.in.: Anna Dorota Chrzanowska, która wsławiła się bohaterską postawą w czasie obrony Trembowli podczas wojny polsko-tureckiej w XVII w.; aktorka Helena Modrzejewska, którą okrzyknięto „ambasadorką trzech zaborów”, bo dzięki swojej pozycji podsycała na świecie apetyty niepodległościowe nieistniejącej wówczas Polski; Christine Granville, czyli Krystyna Skarbek – ulubiona tajna agentka Winstona Churchilla i najprawdopodobniej pierwowzór postaci Vesper Lynd, agentki z pierwszej części przygód Jamesa Bonda (Ian Fleming, Casino Royale). Prelekcja spotkała się dużym zainteresowaniem, ponieważ o wielu jej bohaterkach uczestniczki usłyszały po raz pierwszy.


Aplauz pań wzbudził również interaktywny i dowcipny występ iluzjonisty Przemysława Wilka, który w ubiegłym roku, w plebiscycie organizowanym przez Muzeum otrzymał tytuł „Pozytywnie zakręconego”.


Dopełnieniem spotkania był występ bieszczadzkiego zespołu Melisa Blues Band, który poza balladami bojkowskimi i bluesowymi zaprezentował również utwory z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa. Nie zabrakło także wrażeń smakowych, których dostarczyła szarlotka serwowana z lodami. Pracownicy Muzeum zadbali, aby trafiła do każdej z pań.


Wydarzeniu towarzyszyła ekspozycja pt. „Matki Niepodległości”. W jej skład weszło siedemnaście plansz, prezentujących sylwetki wybitnych kobiet, które odegrały znaczącą rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW

Zdjęcia: Dawid Wiech
 

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies