06-03-2018

150 lat OSP na ziemi leżajskiej

Idee, które przyświecają działaniom Ochotniczej Straży Pożarnej na ziemi leżajskiej mają niezwykle trwałe fundamenty. Świadczy o tym fakt, że 4 marca OSP obchodziła już 150. rocznicę swojego powstania. Liczba strażaków-ochotników, którzy wzięli udział w niedzielnych uroczystościach dowodzi tego, że bycie członkiem OSP nadal cieszy się popularnością wśród kolejnych pokoleń. Wybór daty uroczystości nie był przypadkowy, bo to właśnie 4 marca 1868 r. Rada Miejska Leżajska powołała Ochotniczą Straż Ogniową, wyznaczając na naczelnika aptekarza i radnego miejskiego Jana Marescha.

Organizatorem rocznicowych obchodów był prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Leżajsku dh Józef Golec, zaś współorganizatorem Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański. Wydarzenie rozpoczęło się mszą św. w kościele farnym. Bezpośrednio po nabożeństwie odbył się uroczysty apel na placu przed ratuszem miejskim z udziałem pododdziałów, pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu leżajskiego, a także orkiestry. Podczas uroczystości zasłużeni strażacy-weterani otrzymali z rąk samorządowców wyróżnienia oraz pamiątkowe puchary. Wśród gości biorących udział w wydarzeniu znaleźli się m.in. Senator RP Janina Sagatowska, Poseł do Parlamentu Europejskiego Stanisław Ożóg, Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko, burmistrzowie, wójtowie, samorządowcy powiatu leżajskiego, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku bryg. Bogdan Kołcz wraz z kadrą oficerską.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW

Zdjęcia: Dawid Wiech