20-02-2018

Muzeum Ziemi Leżajskiej pozyskało monitor jakości powietrza

O lokalizacji urządzenia zadecydowała społeczność, głosując w konkursie Fundacji Aviva „Wiem, czym oddycham”. Urządzenia na żywo przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń w atmosferze, które można śledzić na komputerze lub smartfonie.

Informacje na temat zanieczyszczenia powietrza w mieście przedstawiane są na stronie https://map.airly.eu/pl/#latitude=50.25513&longitude=22.42226&id=2681 https://map.airly.eu/pl. Poza wynikami dla ponad 1000 czujników Airly mapa przedstawia także odczyty dla 200 stacji Państwowego Monitoringu Środowiska. Dokładne informacje dotyczące rodzaju urządzeń znajdujących się w naszej okolicy i należących do sieci Państwowego Monitoringu Ochrony Środowiska możemy znaleźć na ich stronie internetowej.

W interpretacji aktualnej jakości powietrza pomagają tzw. indeksy jakości powietrza, czyli kategorie wyliczone na podstawie odpowiedniego algorytmu, które określają jakość powietrza w 6-stopniowej skali. Dodatkowym ułatwieniem odczytywania wyników jest oznaczenie kolorem. Ogólnie jakość powietrza podawana jest w następujący sposób, biorąc pod uwagę indeks i kolor:

•    bardzo dobry – ciemnozielony

•    dobry – zielony

•    umiarkowany – żółty

•    dostateczny – pomarańczowy

•    zły – czerwony

•    bardzo zły – bordowy

Zanieczyszczenia podawane są w mikrogramach na metr sześcienny µg/m3.

Poszczególne indeksy dla pyłu zawieszonego PM2,5 który jest głównym składnikiem smogu i uznawany jest za najbardziej szkodliwą substancję znajdującą się w atmosferze należy intepretować następująco:

•    Zakres: 0 – 12 µg/m3 – bardzo dobry (ciemnozielony)

•    Zakres: 12 – 36 µg/m3 – dobry (zielony)

•    Zakres: 36 – 60 µg/m3 – umiarkowany (żółty)

•    Zakres: 60 – 84 µg/m3 – dostateczny (pomarańczowy)

•    Zakres: 84 – 120 µg/m3 – zły (czerwony)

•    Zakres: > 120 µg/m3 – bardzo zły (brązowy)

Przykładowo kiedy kolor indeksu dla pyłu zawieszonego PM2,5 zmienia się z zielonego na żółty oznacza to, że wartość pyłu przekroczyła zakres 36 µg/m3 i stan powietrza w danej lokalizacji jest na poziomie umiarkowanym. Natomiast kiedy kolor indeksu zmieni na kolor brązowy, czyli indeks przekroczy zakres 120 µg/m3 będzie to sytuacja w której stan powietrza jest na bardzo złym poziomie i raczej nie powinniśmy wtedy wychodzić z domu.

Przy odczytywaniu tych wyników warto zwrócić uwagę na dokładne ulokowanie stacji, gdyż niektóre z nich mogą znajdować się tuż drodze i mają za zadanie mierzyć wpływ zanieczyszczeń z ruchu ulicznego, co znacząco determinuje dane z monitoringu.

Tekst i zdjęcie: MZL

Zamieścił: Kacper Burda, Wydział PW