Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 4 071 705
 
 

Aktualności

22-01-2018

Spotkanie z prof. dr. hab. Zbigniewem Krysiakiem

18 stycznia w leżajskich szkołach ponadpodstawowych: Zespole Szkół Licealnych i Zespole Szkół Technicznych, a także w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyły się spotkania z prof. dr. hab. Zbigniewem Krysiakiem, ekspertem ekonomicznym w kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy i prezesem Instytutu Myśli Schumana. Podczas spotkań prof. Krysiak wygłosił wykłady dotyczące pierwotnej koncepcji narodów Europy Schumana i kształtu obecnej Unii Europejskiej.

 

W wykładach uczestniczyli m.in. Starosta Leżajski Marek śliż, na zaproszenie którego Zbigniew Krysiak przybył do Leżajska, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, samorządowcy, radni, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie przedstawiciele mediów oraz mieszkańcy powiatu leżajskiego.

 

Jednym z głównych założeń prelekcji było przybliżenie uczestnikom sylwetki Roberta Schumana, który określany jest mianem jednego z ojców założycieli zjednoczonej Europy. Schuman, będąc ministrem spraw zagranicznych Francji, doprowadził wraz z innym francuskim politykiem Jeanem Monnetem oraz ówczesnym kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem do porozumienia Francji z Niemcami dotyczącego wspólnego zarządzania przemysłem stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. 9 maja 1950 r. Schuman wygłosił pamiętne przemówienie dotyczące wspomnianej wspólnoty, w którym koncentrował się na przekształceniu stosunków gospodarczych w Europie w taki sposób, aby służyły one pokojowi, nie tylko na kontynencie europejskim. Konsekwencją przemówienia było powstanie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która miała neutralizować ryzyko kolejnych wojen.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Fot. Kacper Burda i MZL

 

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies