15-01-2018

Emisja filmu o Leżajsku już 29 stycznia w TVP3 Rzeszów

Idea cyklu filmowego nawiązuje do wydanego w 1919 r. słynnego Ilustrowanego przewodnika po Galicji, którego autorem jest Mieczysław Orłowicz. Dziennikarz, satyryk i poeta Artur Andrus odwiedza miasta, które niemalże sto lat wcześniej Orłowicz opisał w swoim przewodniku i snuje refleksje dotyczące zmian, jakie zaszły w tym czasie.

W czerwcu ubiegłego roku ekipa filmowa spędziła w Leżajsku dwa dni zdjęciowe, podczas których spotkała się m.in. z Grupą Teatralną Baratario, artystką-malarką Sylwią Górak oraz Pawłem Guzym, dowódcą Odziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego oraz odwiedziła miejsca znane leżajszczanom, ale również takie, które na pewno ich zaskoczą. Każdy odcinek cyklu wieńczy piosenka stworzona przez Andrusa. Inspiracją do jej powstania są zabawne sytuacje, które zazwyczaj satyryk sam prowokuje. Można mieć zatem pewność, że niebawem usłyszymy piosenkę także i o Leżajsku.

Emisja odcinka odbędzie się w trzech terminach: 29 stycznia o godz. 21.00, 31 stycznia o godz. 17.45 oraz 4 lutego o godz. 19.00.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział EP

Zdjęcia: Jakub Magiera