10-01-2018

Jubileusz Muzeum ze "Stacją Broadway"

7 stycznia Muzeum Ziemi Leżajskiej obchodziło jubileusz 10-lecia swojej działalności. Tak niecodzienne wydarzenie wymagało wyjątkowej oprawy, a zapewnił ją zrealizowany przez GOK Gminy Leżajsk we współpracy z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz MDK w Łańcucie musical „Stacja Broadway”, oparty na kanwie słynnego widowiska z 1991 r. w reż. Janusza Józefowicza „Metro”.

Świetne przygotowanie i niespożyta energia młodych artystów zaowocowały sporym aplauzem widzów, którzy po zakończeniu spektaklu entuzjastycznie komentowali widowisko. Dodatkowo na uczestników jubileuszowego spotkania w antrakcie między pierwszym a drugim aktem musicalu czekała niespodzianka w postaci tortu, który przygotowała Restauracja Dębnianka.

Wśród zaproszonych na wydarzenie gości znaleźli się: Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, reprezentujący Wojewodę Podkarpackiego,  Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Starosta Leżajskiego Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Lucjan Czenczek oraz Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański. Ponadto w uroczystości wzięli udział radni Powiatu Leżajskiego, gmin, kierownicy jednostek z terenu powiatu leżajskiego, dyrektorzy szkół, komendanci Straży Pożarnej i Policji oraz reprezentanci związków, stowarzyszeń, a także przedstawiciele mediów.

Muzeum Ziemi Leżajskiej powołano do życia Uchwałą Rady Powiatu Leżajskiego dnia 1 stycznia 2008, jako samorządową instytucję kultury i jednostkę organizacyjną Powiatu Leżajskiego z siedzibą przy ul. Mickiewicza w Leżajsku. 8 stycznia 2008 roku placówka oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w świeżo wyremontowanych budynkach zespołu starościńskiego.

Głównym zadaniem powołanego Muzeum była i jest trwała ochrona dóbr kultury, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej, a także umożliwianie kontaktu ze zbiorami. Od momentu powstania Muzeum gromadzi artefakty związane z dziedzictwem kulturowym ziemi leżajskiej, co przyczyniło się do powstania trzech stałych ekspozycji: Historii Miasta i Regionu, Etnograficzno-Zabawkarskiej oraz Browarniczej. Po więcej informacji o wystawach warto zajrzeć na stronę internetową placówki: www.muzeum-lezajsk.pl do zakładki „Ekspozycje stałe”.

Uzupełnieniem wystaw stacjonarnych w Muzeum są na bieżąco organizowane wystawy czasowe. Od początku działalności placówki ekspozycje stałe oraz czasowe odwiedziło 71 856 zwiedzających zarówno pochodzących z Polski, jak i spoza jej granic. Tylko w roku 2017 wystawy odwiedziło 9488 turystów.

Muzeum prowadzi również działalność edukacyjną w postaci lekcji muzealnych poświęconych różnorodnej tematyce, w których tylko w roku 2017 uczestniczyło ponad 3500 dzieci i młodzieży. Placówka organizuje także uroczystości i wydarzenia historyczno-kulturalne w swojej siedzibie oraz na terenie powiatu leżajskiego, w których również w roku 2017 odnotowano ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z latami ubiegłymi. W uroczystościach zorganizowanych w roku 2017 uczestniczyło blisko 8000 osób. Organizowane są również prelekcje historyczne, wykłady okolicznościowe i koncerty.

Poza powyższą działalnością, Muzeum zajmuje się prowadzeniem prac modernizacyjnych, które pozwalają na podniesienie standardu instytucji. W 2017 r. dzięki uzyskaniu dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu,  przyznanemu przez organizatora placówki, czyli Powiat Leżajski, Muzeum zmodernizowało stałą, a zarazem najważniejszą ekspozycję, tj. Historyczną Miasta i Regionu.

Dzięki realizacji zamierzonych planów Muzeum Ziemi Leżajskiej staje się instytucją mogącą konkurować z innymi muzeami regionalnymi w województwie i na arenie ogólnopolskiej. Jest instytucją dającą mieszkańcom regionu oraz przybywającym turystom bogatą ofertę kulturalną, którą stale poszerza. Przede wszystkim jest jednak miejscem, gdzie skutecznie chroni się dziedzictwo kulturalne ziemi leżajskiej i promuje jego bogactwo.

Tekst: MZL

Zdjęcia: Grzegorz Szklanny