06-12-2017

Obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Podniosłą atmosferę wydarzenia wzbogaci salwą honorową oraz odegraniem „Ciszy ułańskiej” trębacz Oddziału Kawalerii Ochotniczej, a także Orkiestra Reprezentacyjna w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego z Wierzawic pod dowództwem rtm. kaw. och. Pawła Guzego.

Zachęcamy wszystkich do zabrania ze sobą zniczy, które zostaną zapalone pod pomnikiem jako „światełko wolności”.

O godz. 18:00, w Muzeum Ziemi Leżajskiej, rozpocznie się druga część obchodów, gdzie zebrani będą mieli okazję wysłuchać prelekcji okolicznościowej Artura Brożyniaka, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Zwieńczeniem obchodów będzie prezentacja filmu pt. „Towarzysz generał idzie na wojnę”. Film ma odpowiedzieć na pytanie, czy mit interwencji ma podstawy, by go podtrzymywać, czy też jest zwykłym zabiegiem propagandowym niemającym potwierdzenia w faktach i historycznym fałszerstwem, na którego fundamencie opiera się dzisiejszy zakłamany obraz komunistycznego dyktatora, który wypowiedział wojnę narodowi i zaryzykował masakrę ludności, przelew krwi i wojnę domową, aby ratować swoją władzę i zbrodniczy system? Film – szukając odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką – ma przedstawiać proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiadać historię Polski od lata ‘80 do 13 grudnia 1981.

Mimo upływu czasu, wydarzenia sprzed 36 lat pozostają wciąż żywe, a słowa gen. Jaruzelskiego, który obwieścił stan wojenny, usprawiedliwiając się przed narodem i wmawiając mu, że Polska stała się ruiną, a winą za to należy obarczyć protestujących i tak zwanych „anonimowych” szkodników, do dziś u niejednej osoby wywołują łzy gniewu.

Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym przez Starostę Leżajskiego Marka Śliża oraz Burmistrza Leżajska Ireneusza Stefańskiego.
Serdecznie zapraszamy!

MZL