28-11-2017

Nowi „terytorialsi” w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej

26 listopada na rzeszowskim rynku uroczyście zaprzysiężonych zostało 500 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Towarzyszyło im 2,5 tys. żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy do terytorialnej służby wojskowej wstąpili w ostatnim półroczu. Żołnierze, którzy złożyli przysięgę mają za sobą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, prowadzone we wszystkich podkarpackich batalionach: w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Przysięga była już dziewiątą uroczystością organizowaną w tym roku przez podkarpacką brygadę. Tym razem „terytorialsi” z Podkarpacia przysięgali wierność ojczyźnie na sztandar bojowy żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Rzeszów.

W uroczystości wzięli udział: Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, Kościoła, kombatanci, parlamentarzyści, a także rodziny żołnierzy i mieszkańcy. Podczas uroczystości obecny był także Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko.

Niedzielna uroczystość była też hołdem dla patrona brygady, ponieważ przysięga zbiegła się w czasie ze 104. rocznicą urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", straconego na mocy wyroku komunistycznego sądu w 1951 r.

Spośród wszystkich żołnierzy składających przysięgę, złożeniem przysięgi na Sztandar zostało wyróżnionych czterech, w tym dwóch z powiatu leżajskiego: szer. Adrian Rauza z Leżajska i szer. Natalia Siuzdak z Giedlarowej. Wymienieni żołnierze w trakcie służby wyróżnili się wzorową postawą, zaangażowaniem i wysokimi wynikami w szkoleniu. Dodatkowo szer. Adrian Rauza, nauczyciel Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, w imieniu wszystkich żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożył podziękowanie Ministrowi Obrony Narodowej, kadrze i instruktorom za przekazanie cennej wiedzy i umiejętności niezbędnych przy podejmowaniu działań obronnych. Szer. Rauza złożył także następujące zobowiązanie: „Jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będziemy zawsze gotowi by nieść pomoc obywatelom i bronić naszej Ojczyzny, będąc zawsze blisko naszej lokalnej społeczności, kiedy zajdzie taka potrzeba”.

Tekst: Waldemar Tłuczek
Źródło informacji i zdjęć: www.mon.gov.pl

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW