14-11-2017

Radosny patriotyzm w piosence

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości  12 listopada o godz. 17:00 we Franciszkańskim Ośrodku Kultury odbył się koncert patriotyczny pt. „Radośni z wolności, dumni z polskości” w wykonaniu solistów i grup artystycznych Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek. Głównym organizatorem koncertu było Muzeum Ziemi Leżajskiej, zaś jego sponsorem Starostwo Powiatowe w Leżajsku.

Na wydarzenie przybyli zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Marcin Zaborniak, o. Bartymeusz Kędzior, Lucia Retman z Izraela, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Stanisław Bartnik, Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Lucjan Czenczek, Zastępca Burmistrza Leżajska Andrzej Janas oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

Widowisko, na które składały się różne formy ekspresji artystycznej, m.in śpiew, taniec, recytacja oraz gra aktorska, zachwyciło publiczność i sprawiło, że mieszkańcy powiatu celebrowali Narodowe Święto Niepodległości ze sporą dozą radości.

W repertuarze koncertu znalazły się utwory pochodzące z płyty pt. „Zakazane piosenki”.  Płyta ukazała się 2 maja 2017 r. jako bezpłatny dodatek do Gazety Codziennej „Nowiny”.

Artystom towarzyszył zespół muzyczny pod kierownictwem Jarka Babuli w składzie:
Marianna Cyma – skrzypce
Alicja Sumara – altówka
Ewa Mierzwa – wiolonczela
Mikołaj Babula – fortepian
Paweł Pańta – kontrabas, gitara basowa
Wojciech Fedkowicz – perkusja
Jarek Babula – aranżacje, instr. perk., leader

Scenariusz, reżyseria, pomysł, opieka artystyczna, przygotowanie wokalne – Anna Czenczek
Ruch sceniczny – Karolina Majdan
Konsultacje aktorskie – Jerzy Dowgiałło