14-11-2017

"Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały"*

11 listopada 1918 roku w warszawskim „Kurierze Porannym” obok ogłoszeń o premierach teatralnych, filmowych, zachęty do wzięcia Polskiej Pożyczki Państwowej, informacji o loterii na rzecz towarzystwa kulturalno-oświatowego oraz artykułu o wybuchu rewolucji socjalistycznej w Berlinie i abdykacji cesarza Wilhelma umieszczono opis przybycia do Warszawy uwolnionego z magdeburskiego więzienia Józefa Piłsudskiego. Na kolejnych stronach gazety, gdzieś pomiędzy nekrologami, informacjami o kursach technicznych i ogrodniczych, opublikowano także instrukcje dotyczące zachowania się w tych przełomowych dniach. Zawartość ówczesnego „Kuriera Porannego” pokazuje, że z jednej strony codzienne życie toczyło się swoim wcześniejszym rytmem, a z drugiej – że jakość tego życia wchodziła w inny wymiar, bo po 123 latach odzyskanie niepodległości przestało być dla Polski marzeniem. Radość, którą emanowała wówczas stolica, docierała do kolejnych miast i wsi, nawet tych najmniejszych. Oto wolność stała się faktem. O tym, jak silną była potrzeba okazania tej radości świadczy to, że niemal sto lat później setki tysięcy ludzi wychodzi na ulice z tą samą potrzebą. Wśród nich są także mieszkańcy powiatu leżajskiego.

Tegoroczne powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. koncelebrowana przez Kustosza Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku o. Sylwestra Skirlińskiego, Proboszcza Parafii Farnej w Leżajsku ks. dziekana Marka Ciska i o. Klaudiusza Barana. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz pod pomnik ku czci poległych w walkach niepodległościowych, gdzie po odczytaniu Apelu Pamięci i oddaniu salwy honorowej przez Pododdział Kawalerii Ochotniczej w Barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, delegacje reprezentujące instytucje i organizacje z terenu powiatu złożyły wieńce oraz wiązanki. Obok samorządowców, kierowników jednostek, przedstawicieli instytucji z terenu powiatu i jego mieszkańców w uroczystości udział wzięli również posłowie na Sejm RP. Okolicznościowe listy na ręce Starosty Leżajskiego przekazali: Posłanka na Sejm RP Krystyna Wróblewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś.

Druga część obchodów odbyła się w Miejskim Centrum Kultury, a poprzedziła ją uroczysta defilada, której przewodniczyła Orkiestra Reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w Barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, która również zapewniła muzyczną oprawę uroczystości. Finiszem przemarszu był plac przed MCK, gdzie na uczestników czekała gorąca grochówka wojskowa i krótki koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry.

Okupione wieloma trudami starania Polski o odzyskanie niepodległości przybliżył uczestnikom program artystyczny pt. „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą” przygotowany pod kierownictwem Ewy Kossak-Hospod, Katarzyny Wiatrowicz i Dariusza Wołczastego przez młodzież z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Leżajska”, którego opiekunami są Agata Zygmunt, Artur Pęcak i Tomasz Kycia oraz działający przy MCK w Leżajsku Zespół Pieśni i Tańca „San” z kapelą, nad którym opiekę sprawuje Elżbieta Majcher, a choreografem jest Rafał Dyrda. Scenografię inscenizacji przygotowała Jolanta Kędzierska, o odpowiednie nagłośnienie i oświetlenie zadbali Bartłomiej Urbański, Damian Dec i Karol Rogowski, a opiekę organizacyjną z ramienia MCK sprawowała Dorota Wylaź.

Rok 2018 będzie rokiem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z uwagi na to wyjątkowe wydarzenie Starosta Leżajski już teraz zaprosił mieszkańców powiatu do uczestnictwa w przyszłorocznym świętowaniu i wydarzeniach towarzyszących.

Organizatorzy dziękują za pomoc w przygotowaniu obchodów: Kustoszowi Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku o. Sylwestrowi Skirlińskiemu, dyrekcji, młodzieży i nauczycielom z Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku, Strzelcom z Jednostki Strzeleckiej nr 2035  z Leżajska na czele z dowódcą insp. Waldemarem Tłuczkiem, Orkiestrze oraz Oddziałowi Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego pod dowództwem rotmistrza Pawła Guzego, komendantowi oraz funkcjonariuszom policji z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, komendantowi oraz strażakom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, harcerzom Hufca Leżajsk, dyrekcji oraz pracownikom Muzeum Ziemi Leżajskiej, dyrekcji oraz pracownikom Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku, Andrzejowi Więcławowi - Usługi Kulinarne w Leżajsku, Eugeniuszowi Borkowskiemu – Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Wierzawicach oraz pocztom sztandarowym reprezentującym instytucje i organizacje z terenu powiatu.

* fragment przemówienia Józefa Piłsudskiego do żołnierzy I Kompani Kadrowej, która 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku Królestwa Polskiego

Infomację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW