Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 3 802 543
 
 

Aktualności

03-11-2017

Wyłoniono pozytywnie zakręconych

Plebiscyt, zorganizowany przez Muzeum Ziemi Leżajskiej, odbywał się pod patronatem Posła na Sejm RP Jerzego Paula, Burmistrza Leżajska Ireneusza Stefańskiego i Starosty Leżajskiego Marka Śliża, którzy podczas gali finałowej wręczyli zwycięzcom pamiątkowe statuetki i nagrody.


Zasady konkursu były proste – nie jest ważne czym zajmują się takie osoby, liczy się fakt, że ich niecodzienne hobby wzbudza zainteresowanie. Udział w plebiscycie był szansą dla zbieraczy, kolekcjonerów, kontynuatorów nieznanych lub dawno zapomnianych profesji i twórców produktów niekonwencjonalnych do zaprezentowania swojej pasji szerszemu gronu odbiorców. Zwycięzcy tegorocznego plebiscytu to zdecydowanie pozytywnie zakręcone i niebanalne osoby, które w natłoku codziennych obowiązków znajdują czas na realizowanie swojego hobby. 


Gościem specjalnym wydarzenia był Szczepan Ignaczyński z Kraśnika, „pozytywnie zakręcony” autor Wystawy „…A jednak się kręci". Szczepan Ignaczyński, artysta, społecznik i kolekcjoner ma w swoim zbiorze ponad 400 skarbonek: pojazdów, zwierząt i budowli. Gromadzi też urządzenia korbowe. Kolekcjonerstwo towarzyszy Ignaczyńskiemu od najmłodszych lat. - Gdy byłem małym chłopcem, nosiłem pełne kieszenie wszystkiego, co wydawało mi się wtedy potrzebne: jakieś piórko, kamyk, procę, sznurek, monetę czy kolorowe szkiełko. Kieszenie były dosłownie powypychane. Dzisiaj są puste, ale też jakoś żyję – śmieje się kolekcjoner. Ignaczyński zaprezentował w Muzeum zbiór ok. 300 eksponatów, m.in. magle, pralki, sieczkarnie, młynki, maselniczki, telefony, itp. Wszystkie te przedmioty łączy jedno – są to urządzenia na korbę. Eksponaty pochodzą głównie z końca XIX i początku XX w., kiedy korba przeżywała swój renesans.

 

Zwycięzcy plebiscytu:

 

Miasto Leżajsk

 

 • Andrzej Szumilas – reprezentant Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Koła w Leżajsku, którego członkowie pasjonują się kolekcjonowaniem numizmatów, organizacją wystaw i pokazów w tym zakresie, organizacją wycieczek i spotkań tematycznych.
 • Zdzisław Zawilski - pasjonat muzyki, społecznik, multiinstrumentalistą, wieloletni akompaniator Zespołu Pieśni i Tańca LELIWA. Swoje zamiłowania wyraża poprzez włączanie się w organizację wielu wydarzeń, w tym śpiewów karaoke w naszym Muzeum, pieśni patriotycznych i maryjnych, kolęd i piosenek biesiadnych.
 • Adam Dąbek – kolekcjoner birofiliów: etykiet, kufli, otwieraczy do butelek, długopisów i różnych innych gadżetów piwowarskich. W swoich zbiorach posiada ok. trzydziestu tysięcy etykiet z całego świata i ok. tysiąca siedmiuset kufli polskich. Swoje unikatowe egzemplarze prezentuje na Ekspozycji Browarniczej naszego Muzeum, m.in. na wystawie pt. „Browary Świata” z etykietami pochodzącymi ze wszystkich kontynentów.

 

Miasto i Gmina Nowa Sarzyna

 

 • Janusz Motyka – regionalista, kolekcjoner kart pocztowych i odznak turystycznych PTTK, których zgromadził już ponad 3 tysiące. W swojej kolekcji posiada unikalne odznaki nawet z XIX wieku. Zebrał najpełniejszy w skali kraju zbiór odznak z rajdów organizowanych przez oddziały PTTK z Przemyśla i Nowej Sarzyny. Jest też organizatorem wielu prestiżowych wystaw.
 • Andrzej Kusiak – opiekun Klubu Turystycznego „Przygoda” i organizator licznych, w tym ogólnopolskich, imprez w marszach na orientację. Zdobywca wielu punktów geocachingu i twórca tej gry terenowej na terenie powiatu.
 • Przemysław Wilk – artysta estradowy, iluzjonista. Sprawia, że nic nie jest tak oczywiste, jak nam się wydaje, o czym będzie się można wkrótce przekonać. Swoją pasją i talentem dzieli się z innymi, prezentując zadziwiające sztuczki magiczne dzieciom i dorosłym podczas lokalnych wydarzeń.

 

Gmina Leżajsk

 

 • Lucyna Baran - pasjonatka modelarstwa zapałczanego, czyli tworzenia prac przy użyciu zapałek. Tworzy formy zarówno małe, jak i duże. W swojej kolekcji ma już potężne makiety, budowle, pojazdy. Jej pasja wymaga nie tylko umiejętności, ale i dużej cierpliwości.
 • Rafał Ciryt – kolekcjoner wszystkiego, co związane jest z Leżajskiem. Obiektami jego poszukiwań są książki, dokumenty, widokówki, obrazy, pocztówki, monety i inne gadżety związane z jego rodzinnym miastem. Swoją kolekcję pocztówek, liczącą około 200 sztuk, użycza na wystawy okolicznościowe, zaś bogaty księgozbiór często służy maturzystom czy magistrantom.
 • Andrzej Buszta – artysta, na co dzień para się rysunkiem i malarstwem, jednak od kilku lat jego dodatkowym hobby jest układanie klocków, które sam wymyślił. Są to drewniane prostokątne klocki, które można łączyć za pomocą drewnianych kołków, tworząc oryginalne budowle różnych wielkości – od małych pojazdów do kilkumetrowych dźwigów. Swoją pasją chętnie dzieli się z dziećmi podczas zajęć szkolnych i wakacyjnych.

 

Gmina Kuryłówka

 

 • Jolanta Mach – animatorka kultury, promotorka czytelnictwa, znawczyni sztuki kaligraficznej, organizatorka wieczorków poetyckich, spektakli słowno-muzycznych i innych spotkań, podczas których dzieli się swoją pasją z dziećmi i młodzieżą. Autorka wielu tomików poezji, laureatka I miejsca na Międzynarodowych Spotkaniach Poetów "Wrzeciono" w Nowej Sarzynie w ubiegłym roku.
 • Tadeusz Łapka – społecznik udzielający się na wielu polach działań. Prezes Zarządu OSP oraz Wspólnoty Mieszkaniowej, utworzonej z jego inicjatywy, sołtys wsi Dąbrowica. Inicjator opracowania Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi Dąbrowica, w ramach której wykonano napowietrzną siłownię oraz plac zabaw. Założyciel zespołu folklorystycznego „Jagoda”. Propagator wśród mieszkańców działań na rzecz ochrony środowiska.

 

Gmina Grodzisko Dolne

 

 • Roman Matuszek – inicjator zajęć z robotyki przy Zespole Szkół w Grodzisku Górnym. Dzięki jego zaangażowaniu zespół robotyków z Grodziska dołączył do światowej czołówki młodych konstruktorów robotów, zajmując wysokie miejsca na prestiżowych turniejach. Niewątpliwie największym dotychczasowym sukcesem było zdobycie najwyższego podium w jednej z kategorii, podczas konkursu w Stanach Zjednoczonych. Obecnie przy szkole powstaje Regionalne Centrum Robotyki Edukacyjnej.


Zdobywca tytułu „Super Pozytywnie Zakręcony”
 

 • Zbigniew Larendowicz - regionalista, kronikarz, autor wielu publikacji. 15 października obchodził swoje 101 urodziny. Nadal aktywnie działa społecznie i zawodowo. Sporządził opis bibliograficzny pokaźnego księgozbioru Klasztoru OO. Bernardynów w Leżajsku, dzięki niemu wiele grup zorganizowanych mogło zwiedzić klasztorną bibliotekę. Swoją wiedzą wspomaga studentów i osoby zainteresowane historią regionalną, przez lata dzielił się swoimi wspomnieniami w ramach lekcji szkolnych.

 

Tekst i zdjęcia: MZL

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies