Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 4 071 814
 
 

Aktualności

27-10-2017

Zbigniew Larendowicz w gronie zasłużonych dla województwa podkarpackiego

Zbigniew Larendowicz, opiekun księgozbioru w Klasztorze OO. Bernardynów, pasjonat i dokumentalista historii regionalnej, do szeregu odznaczeń, którymi został dotychczas uhonorowany może dodać kolejne, bowiem 25 października dołączył do grona osób wyróżnionych Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Wyjątkowości wydarzeniu dodał fakt, że 15 października Zbigniew Larendowicz obchodził swoje 101 urodziny.

 

Inicjatorem przyznania odznaki Zbigniewowi Larendowiczowi jest Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Podkarpackiego Stanisław Bartnik. Uroczystego wręczenia odznaki dokonał Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl w obecności: Przewodniczącego Sejmiku Jerzego Cyprysia, Stanisława Bartnika, radnego Sejmiku Marka Orydczyńskiego, Starosty Leżajskiego Marka Śliża, Burmistrza Leżajska Ireneusza Stefańskiego oraz o. Mirosława Więcława.

 

Historia życia Zbigniewa Larendowicza znana jest niejednemu mieszkańcowi powiatu leżajskiego. Niestrudzenie przez kilkadziesiąt lat z wielkim zaangażowaniem i twórczym zapałem dokumentuje historię ziemi leżajskiej. Był członkiem, a następnie dowódcą 1 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki przy leżajskim gimnazjum. Ukończył Szkołę Starszych Przysposobienia Wojskowego i Wołyńską Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii (1938). We wrześniu 1939 r. służył w 24 Pułku Artylerii Lekkiej, jako dowódca plutonu w stopniu podporucznika. Dostał się do niewoli sowieckiej, jednak po kilku dniach zbiegł z transportu jadącego na wschód. Po powrocie do Leżajska działał w Narodowej Organizacji Wojskowej, gdzie przez pewien czas pełnił funkcję komendanta obwodu (ps. „Wicher”). Po wojnie pracował w leśnictwie. W latach 1964-1968 razem z profesorem S. Myczkowskim tworzył Plan Zagospodarowania Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz wielu rezerwatów w Polsce południowej. Brał także udział w opracowywaniu ekspertyz dla Polskiej Akademii Nauk. W listopadzie ubiegłego roku, w wywiadzie udzielonym „Kurierowi Powiatowemu” tak mówił o swoim życiu: - Ja po prostu uczciwie pracowałem i uczciwie żyłem. Poleciałem sobie, proszę pani, dawno temu do Kanady, do brata mojego. On tam ożenił się z taką Szkotką, która nie gotowała zbyt dobrze. Wracałem potem jakimś roztelepanym samolotem, ale szczęśliwie doleciałem do Polski. Kolejny lot tego samolotu był jego ostatnim, bo się rozbił. Myślę, że miałem w życiu dużo szczęścia.”

 

Odznaka „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” przyznawana jest osobom fizycznym, instytucjom, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom społecznym i zawodowym oraz innym osobom prawnym, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej i publicznej lub też zakresem realizowanych zadań wybitnie przyczyniają się do rozwoju Podkarpacia, pomnażania jego dóbr materialnych i kulturalnych, a także do szeroko rozumianej promocji województwa w kraju i za granicą. Wyróżnienie nadawane jest przez Sejmik Województwa Podkarpackiego. Wśród dotychczas uhonorowanych odznaką znaleźli się m.in. ks. abp Józef Michalik, Lech Kaczyński, Krzysztof Penderecki i Józef Szajna.

 

Ubiegłoroczny wywiad ze Zbigniewem Larendowiczem do przeczytania tutaj.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Fot. Izabela Fac, Kancelaria Sejmiku Woj. Podkarpackiego

 

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies