27-09-2017

Kolejni żołnierze WOT złożyli przysięgę

Wojska Obrony Terytorialnej, określane mianem piątego rodzaju sił zbrojnych, dziewięć miesięcy po powołaniu mają w swoich szeregach już 5 tys. żołnierzy, z czego 4 tys. to żołnierze terytorialnej służby wojskowej, a ponad tysiąc to żołnierze zawodowi. W maju pierwsi żołnierze odbyli szkolenia i złożyli uroczystą przysięgę m.in. na rzeszowskim rynku.

23 i 24 września dołączyli do nich kolejni żołnierze, którzy przysięgali na sztandar w kilku polskich miastach, m.in. na terenie województwa podkarpackiego. Jedna z takich uroczystości odbyła się w Nisku, a wśród przysięgających żołnierzy znaleźli się również rekruci z powiatu leżajskiego. Przysięgę złożyli żołnierze 16-dniowego szkolenia podstawowego, którzy zasilili szeregi batalionu lekkiej piechoty Nisko 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W ramach współpracy z nowo powstałą formacją sił zbrojnych Starosta Leżajski udostępnił na potrzeby zakwaterowania części żołnierzy batalionu salę gimnastyczną w Nowej Sarzynie.

Zaprzysiężonych czeka niebawem szkolenie w ramach pododdziału trwające trzy lata.  W tym czasie żołnierze WOT zostaną poddani szkoleniu bojowemu według następującego schematu: pierwszy rok – szkolenie indywidualne, drugi rok – szkolenie specjalisty, trzeci rok – szkolenie zgrywające drużynę/pluton, kompanię. W szkoleniach tych będą uczestniczyć przez co najmniej jeden weekend w miesiącu, w okresie od września do czerwca nie mniej niż 20 dni w roku oraz 14 dni szkolenia poligonowego w okresie urlopowym.

Teskt: Natalia Nowicka

Fot. Rafał Cisło