01-09-2017

1 września 1939 roku

Był piątkowy poranek tak jak dziś. Świt zapowiadał piękną pogodę. Podobnie jak dzisiaj rozpoczynał się wrzesień. I nic nie wskazywało, że w ten dzień wybuchnie największy konflikt w historii ludzkości.

1 września 1939 roku o godzinie 4:45 wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice naszego kraju, niemal na całej jego długości. Pierwszy atak padł na Wieluń, kilka minut później bomby spadły na Westerplatte. Prezydent Ignacy Mościcki wprowadził stan wojenny.
Niemieckie samoloty nadleciały nad Leżajsk 4 września, bombardując dworzec kolejowy, tory, targowisko w pobliżu ul. Klasztornej. Śmierć poniosły pierwsze osoby. Naloty przeprowadzano codziennie do 9 września. 13 września wkroczył do miasta odział niemieckiej 28. zmotoryzowanej dywizji piechoty i 8. zmechanizowanej dywizji piechoty. Rozpoczęły się działania prewencyjne i represyjne na mieszkańcach. W ogrodach klasztornych gromadzono żołnierzy polskich, których 19 września wywieziono z Leżajska.

Takie wydarzenia rozegrały się  na początku września siedemdziesiąt osiem lat temu. Poprzez gesty patriotyczne, takie jak chociażby wywieszenia flagi państwowej, oddajmy dziś hołd należny osobom, które przyczyniły się do obrony Rzeczypospolitej.

Tekst: MZL

Zamieścił: Rafał Cisło, Wydział EP