31-08-2017

Henryk Atemborski - Odznaczony Krzyżem Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski

28 sierpnia 2017 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia Henrykowi Atemborskiemu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Mieszkaniec Gminy Nowa Sarzyna wspólnie z żołnierzem Armii Krajowej Tadeuszem Lutakiem odebrał odznaczenie z rąk Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart. Wielką sprawą jest wiedzieć, co w życiu jest ważne. Wielką sprawą jest poświęcić się Ojczyźnie, ale jeszcze większą sprawą jest umieć dzielić się swoim doświadczeniem, wskazując dobre wzorce – powiedziała pani wojewoda. Dla Tadeusza Lutaka uroczystość miała szczególnie wzniosłe znaczenie, ponieważ w tym dniu świętował swoje setne urodziny. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył weteranów za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz działalność kombatancką i społeczną.

W okresie wojny Henryk Atemborski działał w partyzantce ziemi kieleckiej. Był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Brygady Świętokrzyskiej. Po wojnie został aresztowany i w następstwie prześladowany. W latach 50. zaangażował się w działalność społeczną w dziedzinie sportu i turystyki.  Był przewodnikiem i instruktorem PTTK. W wieku 74 lat odbył samotną podróż rowerową dookoła Europy. Przez całe życie swoje ideały przekazywał młodzieży, której podczas uroczystości dziękował za patriotyzm- Tak jak my potrafiliśmy na stos rzucić swój życia los, tak oni są gotowi do tego samego i to jest dla mnie największą dumą-powiedział.

Odznaczonym za służbę dla Polski podziękowania złożyli przedstawiciel marszałka, wojewoda i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystości uczestniczyła również delegacja z Powiatu Leżajskiego: Skarbnik Powiatu Leżajskiego Zdzisław Słuch, Sekretarz Powiatu Leżajskiego Kazimierz Kryla oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński.

Ustanowiony w 1921 r. Order Odrodzenia Polski nadawany jest za wybitne dokonania położone w służbie państwu i społeczeństwu, zwłaszcza za osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, jak również za zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju.

Tekst i zdjęcia: MZL