23-08-2017

Rozmawiali o bezpieczeństwie

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” to hasło przewodnie cyklu debat organizowanych w 2017 roku przez jednostki Policji w całym kraju. Ich celem jest przede wszystkim zacieśnienie współpracy ze społecznością lokalną w zakresie diagnozowania zagrożeń bezpieczeństwa mieszkańców oraz przeciwdziałania zagrożeniom zgłaszanym przez społeczeństwo poprzez Krajową Mapę Zagrożeń.

22 sierpnia do auli Muzeum Ziemi Leżajskiej, zainteresowanych zagadnieniem bezpieczeństwa na debatę zaprosiła również Komenda Powiatowa Policji w Leżajsku. Wydarzenie objął patronatem honorowym Starosta Leżajski Marek Śliż, który wziął udział w spotkaniu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także: Poseł na Sejm Jerzy Paul, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Lucjan Czenczek, dyrektorzy i kierownicy jednostek, radni oraz mieszkańcy powiatu. Uczestników debaty powitał Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Leżajsku nadkom. Artur Wasiuta, zaś moderatorzy wydarzenia: asp. Tomasz Potejko i podinsp. Bogumiła Dąbek przedstawili agendę spotkania.

Na pierwszą część debaty składały się prelekcje przygotowane przez oficerów Policji z terenu powiatu  i województwa. Zgromadzeni mieli okazję poznać zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i efekty, jakie udało się osiągnąć dzięki niej. Zapoznali się również z zadaniami oraz podstawowymi problemami pracy dzielnicowego, a także programem „Dzielnicowy bliżej nas”, w ramach którego działa darmowa aplikacja „Moja komenda”, pozwalająca łatwo i szybko odnaleźć swojego dzielnicowego. Następnie omówiona została kwestia bezpieczeństwa na drogach. Niemałą uwagę poświęcono również działaniom profilaktycznym ukierunkowanym na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i kształtowanie wśród nich świadomych postaw, przyczyniających się do ograniczenia liczby zjawisk społecznie uciążliwych. Drugą część spotkania zdominowała dyskusja, w której uczestnicy zgłaszali swoje propozycje rozwiązania konkretnych zagrożeń występujących na terenie powiatu leżajskiego, wymieniali się cennymi uwagami, a także pozytywnie ocenili dotychczasową współpracę z policją na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział EP