21-08-2017

W Zadwórzu uczcili pamięć Obrońców Lwowa

17 sierpnia 1920 roku to data szczególna w historii Polski, bowiem wówczas, w czasie wojny polsko -bolszewickiej, rozegrała się słynna Bitwa pod Zadwórzem. Oddział polskich obrońców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego odparł atak oddziałów Pierwszej Konnej Armii Siemiona Budionnego. 330 ochotników, w tym studenci oraz gimnazjaliści, przez jedenaście godzin - nawet wtedy, gdy zabrakło amunicji - odpierało ataki słynnej konnicy Budionnego, broniąc jednocześnie węzła kolejowego w Zadwórzu. Dzielny oddział walczył tak ofiarnie, że Zadwórze nazwano polskimi Termopilami.

Pogłębiająca się świadomość patriotyczna społeczeństwa sprawia, że co roku do Zadwórza na obchody rocznicowe przybywa coraz więcej uczestników. Tegoroczne uroczystości odbyły się 19 sierpnia. Powiat leżajski reprezentowała liczna delegacja, w skład której wchodzili m.in.: Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Lucjan Czenczek, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński z pracownikami, członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, młodzież szkolna oraz mieszkańcy powiatu leżajskiego.

Rocznicowe obchody rozpoczęto na lwowskim Cmentarzu Orląt, w których uczestniczyli strzelcy wraz z szefem Urzędu do Spraw Kombatantów Janem Józefem Kasprzykiem. Najpierw pod ocalałą częścią Pomnika Chwały odczytano apel poległych i modlono się w intencji obrońców Lwowa i Zadwórza, później złożono kwiaty na grobach tzw. Kwatery Zadwórzańskiej, gdzie pochowany jest kapitan Zajączkowski i pięciu innych oficerów, którzy bronili się do końca.

Główny punkt uroczystości odbył się w Zadwórzu, gdzie znajdują się rzędy kamiennych krzyży oraz dwudziestometrowy kurhan z pomnikiem w kształcie słupa granicznego. W intencji ofiar modlono się podczas rocznicowej mszy św. Następnie pod pomnikiem ku czci poległych złożono wieńce, kwiaty oraz zapalono znicze. Po uroczystości wszystkich przybyłych zaproszono na poczęstunek sponsorowany przez władze miasta, a przygotowany przez ZSL oraz ZST w Leżajsku.

Teks i zdjęcia: MZL