22-07-2009

Thomas Joahim Uhlig – pielgrzym naszych czasów.

Thomas Joahim Uhlig...
Modlitwa przed obrazem Maksymiliana Kolbe przy kościele Farnym w Leżajsku

Thomas wyruszył z Poczdamu i Berlina do Ziemi Świętej. Jego pielgrzymka trwa już od połowy roku, a zakończy się na Boże Narodzenie  2012 roku w Jerozolimie.

22 lipca 2009r. dotarł do Leżajska. Przy kościele Farnym zapalił świecę przed obrazem Maksymiliana Kolbe, a następnie udał się w kierunku Klasztoru OO. Bernardynów na nocleg.

Thomas odwiedzi także Kraków i Częstochowę, następnie przez Czechy i Słowację uda się do Węgier i Austrii, aby później wyruszyć do Francji, Hiszpanii i Portugalii. Swoje pielgrzymowanie pragnie ofiarować za pokój w Ziemi Świętej oraz za życie w godności.

Thomas dorastał w Berlinie w czasach komunizmu i tam ze szkolnego okna widział co się działo w obrębie muru berlińskiego. Stąd jego przesłaniem jest niszczenie barier między narodami oraz modlitwa za pokój na świecie.

Na kartce zawarł swoje credo, które brzmi: Dzień Dobry. Pokój jest drogą. Jestem pielgrzymem, który wyruszył z Berlina/Poczdamu – od muru do muru w Jerozolimie. Już dość murów wybudowano w przeszłości. Z prośbą o przebaczenie i przysięgą: „Nigdy więcej !. Nigdy więcej !” wędruję pieszo przez całą Europę do Jerozolimy. Będę odwiedzał obozy zagłady i miejsca pamięci. Dla pokoju i sprawiedliwości oraz godnego życia w harmonii z naturą stworzoną przez Boga. Jako pielgrzym zwracam się z prośbą o miejsce na nocleg i coś do zjedzenia. Dziękuję z całego serca – Thomas. Pokój jest to droga!!!.

W ten sposób Thomas kontaktuje się z ludźmi podczas swoich wizyt w polskich miastach. Polacy okazują mu szczególną gościnność i serdeczność, podziwiając to niezwykłe przedsięwzięcie. Swoja pielgrzymkę Thomas planuje zakończyć w 2012 roku.