11-08-2017

Środki Powiatu na ochronę zabytków

Powiat Leżajski kolejny raz wspiera działania inwestycyjne w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, jakim są obiekty zabytkowe. W obecnym roku w trakcie opracowania jest dokumentacja projektowa przebudowy dworku zlokalizowanego w  Leżajsku przy u. Sandomierskiej 39 dla potrzeb Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego oraz  dokumentacja na wykonanie projektu budowlanego, związanego z  adaptacją piwnicy mieszczącej się w Muzeum Ziemi Leżajskiej na cele ekspozycji multimedialnej związanej z dziejami Leżajska. Kolejnym działaniem jest zawarcie umów dotyczących przyznania dotacji na prace konserwatorskie i  restauratorskie przy obiektach sakralnych.

8 sierpnia 2017 r. w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyło się uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie dla sześciu parafii z terenu powiatu leżajskiego. W  imieniu Zarządu Powiatu, przekazującego dotacje, umowy podpisali: Starosta Leżajski Marek Śliż i Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko, a w imieniu przyjmujących dotacje, gospodarze parafii, do których należą obiekty wpisane do rejestru zabytków: Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Barbary w Grodzisku Dolnym ks. Jan Kuca, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Trójcy w Leżajsku ks. Marek Cisek, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Józefa w Tarnawcu z  siedzibą w  Kuryłówce ks. Piotr Babijczuk, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława B.M. w  Kolonii Małej 2 ks. Stanisław Sroka, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Woli Zarczyckiej ks. Józef Łobodziński i Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Andrzeja Boboli w Starym Mieście Ks. Jan Warchał.

Łączna suma przyznanych dotacji wynosi 110 000 zł. Parafie objęte dofinansowaniem przeznaczą środki m.in. na prace konserwatorskie i restauratorskie rzeźb, konserwację polichromii oraz istniejących budynków.

Tekst: Gabriela Niemczyk

Informację zamieścił: Rafał Cisło, Wydział EP