10-08-2017

Plebiscyt "Pozytywnie Zakręceni w powiecie leżajskim"

Nad plebiscytem patronat objął Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, który również jest jednym z inicjatorów poniższego wydarzenia oraz Starosta Leżajski Marek Śliż.

Zbieracze, niecodzienni kolekcjonerzy, kontynuatorzy nieznanych lub dawno zapomnianych profesji, twórcy produktów niekonwencjonalnych – niekiedy określani pojęciem cudaka lub zakręconego wariata. Swoje hobby traktują jak coś zwykłego, jednak dzięki tym ludziom życie staje się radośniejsze i pełne nieoczekiwanych, pozytywnych odczuć.

Pozytywnie Zakręceni mieszkają w każdym zakątku świata, gdzie pieczołowicie pielęgnują swoje hobby. Muzeum Ziemi Leżajskiej postanowiło wyjść z inicjatywą odnalezienia takich osób poprzez organizację plebiscytu pn. „Pozytywnie Zakręceni”.  Zasady konkursu są proste – nie jest ważne czym zajmuje się taka osoba, liczy się fakt, że jego niecodzienne hobby wzbudza zainteresowanie.

Celem podjętej inicjatywy jest odnalezienie ludzi z terenu każdej gminy powiatu leżajskiego nieschematycznych, pozytywnie zakręconych, niebanalnych i oddanych innym. Zgłoszenia kandydatów mogą wysyłać mieszkańcy gmin z całego powiatu leżajskiego. Do udziału w plebiscycie można zgłaszać się poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie Muzeum Ziemi Leżajskiej. Warto zaznaczyć, iż zgłosić się mogą sami zainteresowani, jak również istnieje możliwość zgłoszenia osoby trzeciej we własnym imieniu.

W konkursie zostanie wyłoniony jeden zwycięzca z każdej gminy oraz dodatkowo jedna osoba ze wszystkich zgłoszonych, niezależnie, którą gminę zamieszkuje. Wyboru dokona powołana Kapituła Plebiscytu.

__________________

Specjalnie na tą okazję Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowało wystawę czasową – „ …a jednak się kręci” – wystawa prezentuje zbiór ok. 300 eksponatów, m.in. magle, pralki, sieczkarnie, młynki, maselniczki, telefony, itp. Wszystkie te przedmioty łączy jedno – są to urządzenia na korbę. Eksponaty pochodzą głównie z końca XIX i początku XX wieku, kiedy korba przeżywała swój renesans. W dzisiejszych czasach natomiast używane są bardzo sporadycznie. Wystawa prezentowana będzie od 16 sierpnia br. w sali wystaw czasowych Muzeum do końca października.

Mamy nadzieję, iż plebiscyt będzie ukłonem w kierunku osób, które niekiedy całe życie poświęciły swoim pasjom, a takich nie brakuje w powiecie leżajskim.

ZGŁASZANIE KANDYDATÓW

Zgłaszać kandydatów można pobierając kartę zgłoszenia i po uzupełnieniu należy złożyć w najbliższym urzędzie gminy lub dostarczyć do Muzeum Ziemi Leżajskiej w terminie 25 września 2017 r.

Dokumenty konkursowe:
Regulamin Konkursu