24-07-2017

Powiatowe obchody Święta Policji

Obchody tegorocznego Święta Policji w leżajskiej jednostce rozpoczęła msza święta w Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku pod przewodnictwem Biskupa Świdnickiego ks. Ignacego Deca, koncelebrowana przez Kustosza Klasztoru OO. Bernardynów o. Sylwestra Skirlińskiego i ks. prałata Marka Ciska. W eucharystii uczestniczył poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku oraz orkiestra reprezentacyjna kompanii honorowej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego z Wierzawic.

Uroczysta zbiórka odbyła się w Komendzie Powiatowej Policji w Leżajsku. Rozkazy o mianowaniu na wyższe stopnie policyjne osobiście wręczali I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa i Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku podinsp. Zenon Wierzchowski. Komendant powitał wszystkich zgromadzonych i odczytał okolicznościowy list Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka skierowany do policjantów oraz pracowników cywilnych Policji.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko, Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Jerzego Paula Radosław Wiatr oraz wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu powiatu leżajskiego. Nie zabrakło także kierownictwa instytucji współpracujących z Policją, w szczególności prokuratury i sądu. Pozostałe służby mundurowe reprezentowali: Komendant Powiatowy PSP w Leżajsku st. bryg. dr inż. Bogdan Kołcz oraz Komendant Straży Miejskiej w Leżajsku Jerzy Białkowski.

W uroczystości uczestniczyli również byli komendanci KPP w Leżajsku: nadinsp. w st. spoczynku Józef Gdański, insp. w st. spoczynku Marian Szkodziński i Władysław Bryniarski obecny Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji.

W trakcie uroczystej zbiórki nastąpiło wręczenie medali i wyróżnień dla pracowników cywilnych i policjantów od przedstawicieli samorządów lokalnych, związków zawodowych policjantów i Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji oraz awansowanie funkcjonariuszy na kolejne stopnie służbowe.

W tym roku 28 policjantów z leżajskiej komendy awansowało na wyższe stopnie:

• w korpusie oficerów starszych Policji – 1 funkcjonariusz;
  • w korpusie oficerów młodszych Policji – 1 funkcjonariusz;
  • w korpusie aspirantów Policji – 11 funkcjonariuszy;
  • w korpusie podoficerów Policji – 12 funkcjonariuszy;
  • w korpusie szeregowych Policji – 3 funkcjonariuszy.

I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa przekazał dla zwycięzcy etapu powiatowego plebiscytu „Dzielnicowy bliżej nas” mł. asp. Bogusławowi Broczkowi okolicznościowy dyplom. Gratulował także dzielnicowym, którzy zajęli kolejne miejsca. Dyplom za zajęcie II miejsca otrzymał sierż. Mirosław Krowicki, zaś dyplom za zajęcie III miejsca trafił do asp.szt. Stanisława Kowala. Laureaci otrzymali gratulacje od kierownictwa leżajskiej komendy. Mł. asp. Bogusław Broczek otrzymał także nagrodę, którą ufundowała dla niego Gazeta Codzienna Nowiny.

Okolicznościowe przemówienie w imieniu kierownictwa leżajskiej jednostki wygłosił I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Leżajsku nadkom. Artur Wasiuta, dziękując policjantom i pracownikom cywilnym za ich pełną trudów oraz poświęceń codzienną służbę i pracę. Życzył nie tylko dalszej wytrwałości i sukcesów, lecz również zdrowia, szczęścia i pomyślnościw życiu osobistym oraz rodzinnym.

Wszyscy zaproszeni goście zostali wyróżnieni okolicznościowymi statuetkami i dyplomami, które osobiście wręczył Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku podinsp.  Zenon Wierzchowski. Podziękował również za dotychczasową współpracę i okazaną pomoc.

Źródło: KPP w Leżajsku