14-07-2017

Sobieski Militari 2017

Od 30 czerwca do 2 lipca br. na hipodromie Klubu Jeździeckiego Equistro w Wierzawicach oraz na terenie okolicznych lasów i pól odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Kawalerii „Sobieski Militari” oraz Kwalifikacje do Finału Mistrzostw Polski Kawalerii „Militari 2017”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. W zawodach międzynarodowych udział wzięło 7 drużyn, zaś w kwalifikacjach „Militari 2017” – ścisła czołówka szwoleżerów, ułanów oraz strzelców konnych z 9 pułków kawalerii w kraju.

Zgodnie z tradycją, 1 lipca, w pierwszą sobotę po imieninach szefa 20 Pułku Ułanów Króla Jana III Sobieskiego odbyło się Święto Pułku. Po uroczystej defiladzie z Wierzawic do Bazyliki Zwiastowania NMP w Leżajsku, pododdziały w szyku konnym na czele ze Szwadronem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego wzięły udział w uroczystej mszy św. polowej, a następnie w apelu z okazji Święta Pułku. Dodatkową atrakcją uroczystości był koncert patriotyczny w wykonaniu Tadeusza Polkowskiego, którego specyficzny sposób przekazu wartości narodowych poruszył serca większości słuchających.

Drużynowe zawody międzynarodowe odbyła się w pięciu konkurencjach. Należały do nich: przegląd mundurowy, ujeżdżanie sekcji, bieg patrolowy na odcinku 20 km oraz konkursy białej broni czyli władani lancą i szablą. Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem sekcji gospodarzy zawodów – Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego z Wierzawic. Drugie miejsce zajęła sekcja niemiecka z Bawarii, trzecie zaś przypadło drużynie Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. W zmaganiach indywidualnych rozgrywanych w 7 konkurencjach, na które składały się 3 konkurencje jeździeckie (ujeżdżanie – dresarz, skoki przez przeszkody i cross), 3 konkurencje militarne (władanie lancą, szablą i strzelanie) oraz przegląd mundurowy zwyciężył st. ułan kaw. och. Mikołaj Walter reprezentujący 15 Pułk Ułanów z Poznania. Drugie i trzecie miejsce zdobył na dwóch różnych koniach reprezentant gospodarzy chor. kaw. och. Grzegorz Wojtaczka. Pozostali ułani z Wierzawic startujący w zawodach uplasowali się na pozycjach: V, VIII, IX i X.

PG