27-06-2017

Ekipa filmowa w Leżajsku

„Z Andrusem po Galicji” to cykl filmów autorstwa Tomasza Paulukiewicza, które prezentują miasta m.in. Podkarpacia. Gospodarzem każdego odcinka jest znany dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek i artysta kabaretowy Artur Andrus. Ekipa filmowa spędza w każdym z miast dwa dni zdjęciowe, podczas których Andrus rozmawia z ich mieszkańcami, odwiedza ciekawe, znane i czasem nieoczywiste miejsca, a także prowokuje zabawne sytuacje, z których czerpie inspirację do napisania piosenki wieńczącej każdy odcinek. Utwory powstają podczas wspomnianych dwóch dni zdjęciowych. Do tej pory zrealizowano filmy prezentujące Tarnobrzeg, Przemyśl, Mielec, Krosno, Rzeszów, Jedlicze, Stary Sącz, Suchą Beskidzką, Limanową, Jedlicze, Jasło i Kraków. Niebawem do tej listy dołączy także Leżajsk, bowiem 28 czerwca ekipa zawita do miasta.

Idea cyklu filmowego nawiązuje do wydanego w 1919 r. słynnego Ilustrowanego przewodnika po Galicji, którego autorem jest Mieczysław Orłowicz. Artur Andrus odwiedza miasta, które niemalże sto lat wcześniej Orłowicz opisał w swoim przewodniku i snuje refleksje dotyczące zmian, jakie zaszły w tym czasie.

Zrealizowane dotychczas odcinki można obejrzeć pod adresem: http://rzeszow.tvp.pl/26944106/z-andrusem-po-galicji

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział EP

Źródło informacji: TVP3 Rzeszów