08-06-2017

Uczniowie ZST w Leżajsku zwycięzcami wojewódzkiego projektu "Przedsiębiorczość w praktyce"

Finał projektu, którego głównym organizatorem był Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku odbył się 6 czerwca w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.  Realizowany w 26 szkołach województwa podkarpackiego projekt, zakładał kształtowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych oraz integrację wiedzy ekonomicznej i umiejętności praktycznych przydatnych w prowadzeniu działalności gospodarczej, pracy i życiu codziennym. O jego randze świadczy fakt, że został on objęty honorowym patronatem Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Obok uczestników konkursu i ich opiekunów w gali finałowej wzięli także udział Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Zdrowia, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Leżajsku Alina Cebulak.

Realizacja projektu przebiegała trzystopniowo. W pierwszym, młodzież uczestniczyła w warsztatach tematycznych prowadzonych przez specjalistów z instytucji partnerskich. Uczniowie, pracując w trzyosobowych zespołach,  raz w miesiącu wykonywali  zadania praktyczne. Ci z nich, których prace zostały ocenione najwyższej, rozwiązywali test (indywidualnie przez każdego uczestnika), składający się z  29 pytań zamkniętych i jednego otwartego. Wynikiem zespołu była suma punktów – członków zespołu szkolnego.  Warto podkreślić, iż w warsztatach i zadaniach konkursowych, które dotyczyły m.in. pozyskiwania kapitału na rozpoczęcie działalności gospodarczej, możliwości finansowania działalności ze źródeł zewnętrznych, procesu zakładania firmy, rozliczeń z tytułu podatku dochodowego i VAT wzięło udział około 800 uczniów.

21 kwietnia w auli Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku odbył się półfinał projektu. Jego uczestnikami zostało 26 zespołów, które zdobyły najwyższą liczbę punktów w I etapie.  Wyłonił on sześć najlepszych zespołów, które 6 czerwca w auli Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego zaprezentowały przed jury biznesplany przedsięwzięcia rozwiązującego istotny problem lokalny oraz udzielały odpowiedzi na zadawane przez członków jury pytania. Na finałową galę złożyły się też wykłady zaproszonych gości z Urzędu Marszałkowskiego i świata biznesu.

Po ocenie prezentacji biznesplanów jury ogłosiło wyniki:
I miejsce  -  Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku
Uczniowie: Gabriela Czudak, Izabela Sierżęga, Anna Zwierzchowska
Opiekun: Barbara Tołpa
II miejsce - Zespół Szkół Licealnych w Leżajsku
Uczniowie: Dominika Uchacz, Jakub Śmiałek, Izabela Dec
Opiekun: Maria Bazan
 III miejsce - Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie
Uczniowie: Paulina Baran, Filip Hajder,  Paweł Piróg
Opiekun: Agnieszka Nizioł – Strzępek
IV miejsce - Zespół Szkół im. ks dra J. Zwierza w Ropczycach
Uczniowie: Anna Chlewicka, Marcelina Dąbrowska, Karolina Ochab
Opiekun: Agata Wojnarowska
V miejsce - Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Sokołowie Małopolskim
Uczniowie: Klaudia Słonina, Mateusz Panasiuk, Alicja Maziarz
Opiekun: Renata Woś
VI miejsce - Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy
Uczniowie: Dawid Krawczyk, Zuzanna Brodawka, Justyna Daniek
Opiekun: Małgorzata Szyszka
Na koniec wręczono nagrody rzeczowe i dyplomy wszystkim uczestnikom finału oraz opiekunom drużyn.
Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku Halina Samko składa serdeczne podziękowania koordynatorowi projektu Ewelinie Surmie oraz wszystkim nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku, którzy włączyli się w realizację projektu.

ZST w Leżajsku