05-06-2017

Jubileusz leżajskiej książnicy

Ukoronowaniem tradycji czytelniczych na ziemi leżajskiej, sięgających jeszcze okresu zaborów, jest tegoroczny Jubileusz 70-lecia Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego w Leżajsku, który placówka oficjalnie świętowała 25 maja br. Spotkanie było nie tylko podsumowaniem rozwoju leżajskiej książnicy na przestrzeni siedmiu ostatnich dekad, ale także wielkim świętem idei upowszechniania czytelnictwa na lokalnym gruncie.

Wspomnianego dnia w mury biblioteki przybyli zaproszeni goście m.in. Burmistrz Miasta Leżajska Ireneusz Stefański, Zastępca Burmistrza Miasta Leżajska Andrzej Janas, kustosz Klasztoru OO. Bernardynów w Leżajsku o. Joachim Ciupa, Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko, Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Barbara Chmura, Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński, Dyrektor Browaru w Leżajsku Leszek Kałuża, samorządowcy, obecni i byli dyrektorzy, kierownicy oraz pracownicy leżajskiej książnicy i bibliotek gminnych z terenu powiatu leżajskiego, dyrektorzy szkół i przedszkoli, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece oraz pracownicy Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku.

Szacowna jubilatka otrzymała na ręce swoich pracowników gratulacje oraz życzenia dalszych lat aktywności obfitującej w kolejne sukcesy i przyciągającej rzesze czytelników. Podczas spotkania wystąpili dla uczestników zaprzyjaźnieni z biblioteką artyści. Monika Paluch zaprezentowała recital fortepianowy, zaś Anna Paluch, przy akompaniamencie Pawła Palucha i Grzegorza Rogowskiego, wykonała utwory z repertuaru m.in. Ireny Santor, Anny German i Hanki Ordonówny. Performance nawiązujący do tematyki czytelnictwa zaprezentowali aktorzy Grupy Teatralnej Baratario: Agnieszka Rydz, Elżbieta Trojan, Marta Cielęcy i Marek Osip. Jubileuszowym obchodom przyglądało się czujne oko rysownika Dariusza Dołomisa, wykonującego portrety zaproszonym gościom. Efekty tej pracy mógł ocenić później każdy uczestnik, bowiem rysunki zostały odpowiednio wyeksponowane na bibliotecznym tarasie. W holu leżajskiej książnicy stworzono również historyczną mini galerię dokumentującą działalność biblioteki niemalże od początku jej istnienia.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział EP

Zdjęcia: Natalia Nowicka, Tomasz Pytko UM Leżajsk