24-05-2017

Leżajska Noc Muzeów

Muzeum Ziemi Leżajskiej już po raz kolejny otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która w tym roku przypadała 20 maja. Tegoroczna edycja była „nocą” tylko z nazwy, bowiem leżajskie Muzeum przygotowało bogaty program, rozpoczynając obchody już o 13:30. Z uwagi na fakt, iż Muzeum Ziemi Leżajskiej jest kulturalną jednostką powiatową, patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Leżajski Marek Śliż, który był obecny podczas wydarzenia. Ponadto uroczystość swoją obecnością zaszczycili Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Marcin Zaborniak oraz Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański.

Niewątpliwie najważniejszym elementem przypisanym temu wydarzeniu jest bezpłatne udostępnienie zwiedzającym muzealnej oferty. W tym roku zwiedzający mogli obejrzeć dwie ze stałych ekspozycji: Historyczną Miasta i Regionu oraz Etnograficzno-Zabawkarską. Ponadto nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Fajki Przemyskie” z kolekcji Zbigniewa Bednarczyka, połączone z Turniejem Wolnego Palenia Fajki, w którym wzięło udział 10 osób. W nagrodę otrzymały one pamiątkową, oryginalną fajkę.

Leżajska Noc Muzeów miała charakter Festiwalu Kulinarno-Kulturalnego, w którym wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z Giedlarowej, Wierzawic i Chałupek Dębniańskich, przygotowując potrawy lokalne do degustacji, a także wystawcy wyrobów rękodzielniczych, którzy prezentowali oraz sprzedawali swoje wyroby.

Na scenie zaprezentowali się młodzi artyści z naszego powiatu, a wśród nich: Jacek Piech
i Amelia Kołtun ze Szkoły Podstawowej im. M. Skłodowskiej-Curie w Nowej Sarzynie szlifujący śpiew pod okiem opiekuna muzycznego Haliny Mryc-Nogi oraz uczniowie i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leżajsku, koordynowani przez dyrektora szkoły Stanisława Jaworskiego. W licznym składzie wystąpiła także Grupa Wokalna „Meritum”, nad którą opiekę sprawują Bartłomiej Urbański i Jacka Brzuzan. Przed publicznością wystąpił również zespół śpiewaczy „Chałupczanie” z Chałupek Dębniańskich, wykonując piosenki biesiadne.

Swoje motocykle na placu muzealnym przedstawiły kluby: „Wehikuł” oraz „Brotherhood”, zaś ich przedstawiciele: Wiesław Dołęga i Ireneusz Nowak opowiedzieli o swojej pasji i historii klubów. Paweł Antolak i Franciszek Fedorowicz - rekonstruktorzy i członkowie Stowarzyszenia Kolekcjoner Stalowa Włócznia zaprezentowali stroje i sprzęt wojskowo-obronny.

Spółdzielnia Socjalna „Dębnianka”, jako jeden z partnerów wydarzenia, przygotowała pyszną niespodziankę dla wszystkich przybyłych. Była nią tradycyjna zupa gulaszowa, którą można było bezpłatnie smakować.

Punktem głównym programu był musical „Romeo i Julia”, wystawiony na deskach sceny plenerowej. Spektakl został przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk w Giedlarowej, który występował także w roli partnera wydarzenia. Pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem musicalu jest Dyrektor GOK Marek Krauz. W spektaklu wystąpiło ponad 30 aktorów, przedstawiających w wyjątkowej scenerii, za pomocą tańca i poruszających utworów, nieszczęśliwą, ale piękną historię miłości dwojga młodych ludzi, która kilka wieków temu ujrzała światło dzienne za sprawą Wiliama Szekspira.

W tegorocznych obchodach Europejskiej Nocy Muzeów uczestniczyło ok. 1 800 osób.

Za pomoc w realizacji przedsięwzięcia dziękujemy Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Leżajsk w Giedlarowej Markowi Krauzowi, Dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku Stanisławowi Jaworskiemu, artystom oraz sponsorom: Browarowi w Leżajsk, Firmie BR-Stalco Leżajsk oraz Firmie „Rolnik” w Leżajsku.

Tekst: Paulina Szczepanik, MZL

Zdjęcia: Dawid Wiech