23-05-2017

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ślubowali w Rzeszowie

21 maja, w obecności Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, po raz pierwszy złożyli ślubowanie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W uroczystości wzięła udział Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, rodzina płk. Łukasza Cieplińskiego, kadra kierownicza MON, sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła, parlamentarzyści, samorządowcy, duchowieństwo, rodziny żołnierzy oraz mieszkańcy Podkarpacia. Powiat leżajski reprezentował Starosta Leżajski Marek Śliż.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) jako piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane 1 stycznia 2017 roku na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Po trzech miesiącach od tego wydarzenia Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej osiągnęło zdolność do działania oraz formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. Łukasza Cieplińskiego, dowodzona przez płk. dypl. Arkadiusza Mikołajczyka, jest jedną z nich. Na rzeszowskim Rynku przysięgę na sztandar Inspektoratu Rzeszów AK  „Rtęć Rzemiosło” złożyło 159 ochotników.

Zadaniem WOT, jako piątego samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, będzie obrona i wspieranie lokalnej społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, a także podczas klęsk żywiołowych i katastrof.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział EP

Źródło informacji: rzeszow.uw.gov.pl www.mon.gov.pl