15-05-2017

Powiatowe obchody Dnia Strażaka

W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy i kompania honorowa z Komendy Powiatowej PSP w Leżajsku, poczty sztandarowe z następujących jednostek OSP: Wola Zarczycka, Biedaczów, Przychojec, Ruda Łańcucka, Grodzisko Dolne, Kuryłówka, Sarzyna, Brzóza Królewska i Brzyska Wola oraz funkcjonariusze i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej PSP w Leżajsku, emeryci pożarnictwa i strażacy z ochotniczych straży pożarnych powiatu leżajskiego. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego bryg. Daniel Dryniak, kapelan krajowy strażaków ks. st. bryg. dr Jan Krynicki, prezes zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Rzeszowie Tadeusz Cyrek, przedstawiciele administracji wojewódzkiej, władze samorządowe oraz duchowieństwo. W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji i straży, prezesi i komendanci gminni OSP, dyrektorzy zakładów pracy, firm i instytucji.

Na początku apelu komendant powiatowy PSP w Leżajsku st. bryg. Bogdan Kołcz przywitał gości, podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości za obecność i przyjęcie zaproszenia, jak również strażakom za poświęcenie w działaniach ratowniczo-gaśniczych i doskonalenie swoich umiejętności zawodowych. Komendant podkreślił znaczenie i osiągnięcia formacji strażackiej w roku jubileuszowym 25-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej.

Podczas apelu nastąpiło wręczenie odznaczeń, wyróżnień i nominacji na wyższe stopnie służbowe. Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony przeciwpożarowej” został odznaczony asp. sztab. Janusz Kulpa, asp. sztab. Mirosław Siast, asp. sztab. Andrzej Sigda. Brązową Odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” otrzymali: mł. bryg. Antoni Rudziński, st. kpt. Marek Wnęk, st. kpt. Tomasz Leja, kpt. Damian Kurek, st. ogn. Józef Gąska oraz ogn. Wiesław Papak. Złotym Znakiem Związku uhonorowano druha Romana Szałajko.

Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono: asp. sztab. Krzysztofa Niedbałę, st. ogn. Zbigniewa Czubata, st. ogn. Piotra Kulpę, st. ogn. Wiesława Nicponia. Srebrny Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali: st. asp. Sylwester Różycki, sekc. Stanisław Perlak oraz o. Joachim Ciupa i Aleksander Zarębski, zaś Medal Brązowy: sekc. Damian Żuczek, sekc. Damian Pokrzywa, sekc. Rafał Flis oraz podinsp. Zenon Wierzchowski i Jan Skórski.

Podczas apelu nominacje na wyższe stopnie służbowe przyznano: mł. kpt. Piotrowi Pinderskiemu i mł. kpt. Adamowi Matuszakowi na stopień kapitana, mł. ogn. Adamowi Chmurze i mł. ogn. Tomaszowi Musze na stopień ogniomistrza, sekc. Andrzejowi Błotniemu, sekc. Dariuszowi Derylakowi, sekc. Przemysławowi Kozyrze, sekc. Stanisławowi Perlakowi, sekc. Krzysztofowi Siuzdakowi, sekc. Tomaszowi Smyczowi, sekc. Ireneuszowi Trace, sekc. Marcinowi Trojnarowi, sekc. Marcinowi Żurawiowi na stopień starszego sekcyjnego i str. Piotrowi Krukowi oraz str. Andrzejowi Sobocie na stopień starszego strażaka.

Z okazji 25-lecia Państwowej Straży Pożarnej, komendant powiatowy PSP w Leżajsku wyróżnił: bryg. Jacka Grzywnę, st. asp. Jerzego Kołcza, mł. ogn. Piotra Adamiaka oraz dh Józefa Golca. Okolicznościowe dyplomy otrzymali również przedstawiciele władz, instytucji i zakładów wspierających ochronę przeciwpożarową powiatu leżajskiego

Po apelu strażacy i zaproszeni goście udali się z pielgrzymką do Bazyliki OO. Bernardynów w Leżajsku. W paradzie główną ulicą Leżajska maszerowała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku Dolnym na czele z kapelmistrzem Jakubem Magoniem, za nimi kompania honorowa Komendy Powiatowej PSP w Leżajsku, poczty sztandarowe, goście oraz pododdziały strażaków.

Uroczystej mszy świętej w intencji strażaków i ich rodzin przewodniczył ks. st. bryg dr Jan Krynicki. Po nabożeństwie strażacy modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Pocieszenia oraz złożyli wiązankę pod Pomnikiem św. Jana Pawła II.

mł. bryg. Wojciech Długosz
Zdjęcia: kpt. Damian Kurek