02-03-2017

Upamiętnili Żołnierzy Wyklętych

Bieg „Tropem Wilczym Leżajsk 2017” już za nami. W ubiegłą niedzielę, 26 lutego, ponad 700 osób z naszego regionu wzięło udział w największym biegu pamięci w Polsce. Warto wspomnieć, że bieg leżajski był także największym wydarzeniem na Podkarpaciu. To tu, pod Muzeum Ziemi Leżajskiej, odbył się szereg wydarzeń towarzyszących, w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony świętem państwowym, obchodzonym 1 marca.

Bieg na dystansie 1963 metrów, co symbolizuje datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego- Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”, to oczywiście punkt główny obchodów. Ponadto można było spróbować swoich sił i sprawdzić celność na mobilnej strzelnicy, na której odbył się turniej strzelecki w dwóch kategoriach: dorośli i dzieci. Członkowie Stowarzyszenia Kolekcjonerów Stalowa Włócznia, na czele z koordynatorem Pawłem Antolakiem, przygotowali specjalną wystawę „Broń i Mundur”, na której prezentowane były mundury oraz broń historyczna i współczesna różnych formacji, a także sprzęt i uzbrojenie będące na wyposażeniu Służby Więziennej w Rzeszowie. Wystawę odwiedziło ponad 1000 osób. Ci, którzy nie biegli, mogli oddać krew w mobilnym punkcie poboru krwi, tzw. krwiobusie

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Rzeszowa, który stanął na placu muzealnym. Oprócz tego można było zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku, dzięki obecności członków Fundacji DKMS, którzy także mieli swoje stanowisko na dziedzińcu Muzeum. Dla  dzieci, których rodzice chcieli wziąć udział w biegu zorganizowane zostały gry i zabawy pod opieką pracownic Spółdzielni Socjalnej „Bajkolandia”. Po biegu zaś, wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli rozgrzać się gorącą herbatą oraz strażacką grochówką, przygotowaną przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku Górnym.

„Tropem Wilczym” to bieg dla każdego. Niewielki dystans sprawił, że uczestniczyły w nim całe rodziny. I choć nie chodziło w nim o typową, sportową rywalizację i zdobywanie miejsc na podium, to zdobywcy pierwszych trzech miejsc, dzięki współpracy Posła na Sejm RP Jerzego Paula, który był inicjatorem biegu w Leżajsku oraz Posła do Parlamentu Europejskiego Tomasza Poręby, oprócz pucharów otrzymali zaproszenie na wyjazd do Brukseli. Pamiątkową statuetkę otrzymał także najmłodszy i najstarszy uczestnik biegu, a także zwycięzcy turnieju strzeleckiego. Pomiędzy uczestnikami biegu rozlosowano również nagrody ufundowane przez lokalnych sponsorów.

Jako jedyni w województwie oferowaliśmy naszym biegaczom całkowicie bezpłatne pakiety startowe, w skład których wchodziły koszulki z wizerunkiem Żołnierzy Wyklętych, materiały promocyjne, pamiątkowy dyplom oraz medal. Wydaliśmy łącznie 600 pakietów startowych.
Muzeum Ziemi Leżajskiej, jako współorganizator wydarzenia, składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i jednostkom zaangażowanym w przygotowanie biegu i przedsięwzięć towarzyszących.

Dziękujemy inicjatorowi wydarzenia w powiecie Posłowi na Sejm RP Jerzemu Paulowi oraz współorganizatorowi Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Łętowni, na czele z dyrektorem szkoły Andrzejem Kusiakiem oraz Ewelinie Kusiak wraz z wolontariuszami.
Dziękujemy także Panu Tomaszowi Porębie, Posłowi do Parlamentu Europejskiego za ufundowanie nagród dla zdobywców trzech pierwszych miejsc.

Składamy serdeczne podziękowanie Starostwu Powiatowemu w Leżajsku oraz wszystkim gminom i miastom, które włączyły się w akcję na czele z ich włodarzami: Miastu Leżajsk, Gminie Leżajsk, Gminie Kuryłówka, Miastu i Gminie Nowa Sarzyna, Gminie Grodzisko Dolne.
Dziękujemy wszystkim sponsorom: Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu w Leżajsku, Elektrociepłowni Nowa Sarzyna, Silikonom Polskim w Nowej Sarzynie, Agrohurtowi w Rzeszowie, Spółdzielni Socjalnej „Bajkolandia”, Masarni OSIP Wierzawice.

Specjalne podziękowanie kierujemy w stronę wszystkich służb medycznych i porządkowych, m.in. policji, strzelców JS2035 z Leżajska oraz wolontariuszy, a także w stronę organizatorów wystawy „Broń i Mundur” oraz turnieju strzeleckiego.

Pragniemy wyrazić wdzięczność także Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie za przyjazd kwiobusu. Dziękujemy druhom Ochotniczej Straży Pożarnej z Grodziska Górnego za przygotowanie pysznej, strażackiej grochówki dla uczestników biegu.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji niedzielnego biegu, a nie zostali wyżej wymienieni.

Paulina Szczepanik

MZL