08-02-2017

Największy bieg pamięci w Polsce. Biegniesz?

Dla wszystkich miłośników ruchu, dla pasjonatów historii, dla małych i dużych – „Tropem Wilczym” to bieg, w którym może wziąć udział każdy. Nie chodzi w nim o typową, sportową rywalizację i zdobywanie najwyższych miejsc na podium, ale o coś znacznie ważniejszego, o oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym i popularyzację wiedzy na ten temat.

Wyklęci, niezłomni to żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, to niepodległościowy ruch partyzancki, który stawiał opór sowietyzacji Polski tocząc walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR. Bieg „Tropem Wilczym” to wydarzenie realizowane w całej Polsce od kilku lat. W Leżajsku, po ubiegłej, I edycji biegu, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i w której wzięło udział blisko 500 osób, przygotowujemy się do II edycji.

Inicjatorem powyższego wydarzenia w powiecie jest Poseł na Sejm RP Pan Jerzy Paul, zaś organizatorem Muzeum Ziemi Leżajskiej wraz z Klubem Imprez na Orientację, działającym przy Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łętowni. Mamy nadzieję, że osób które podejmą z nami tą inicjatywę, tym razem będzie jeszcze więcej, przez co bieg w Leżajsku będzie największym biegiem na Podkarpaciu. Bieg odbędzie się 26 lutego 2017 r., a jego dystans wyniesie tak jak w edycji poprzedniej 1963 m, co symbolizuje datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego- Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy, w którym znajdzie się m.in. koszulka z wizerunkiem żołnierzy, pamiątkowy medal i dyplom. Po biegu można będzie posilić się wojskową grochówką. Ponadto zaplanowano szereg innych atrakcji towarzyszących, o których jeszcze będziemy Państwa informować.

Więcej informacji można znaleźć również na fanpage’u Tropemwilczym.pl-Leżajsk. Tam też trwają już konkursy dotyczące tematyki biegu, w których nagrodami są m.in. ciekawe książki, karnety na bezpłatne zwiedzanie Muzeum Ziemi Leżajskiej czy gadżety. Zachęcamy więc do śledzenia profilu, na którym będziemy na bieżąco zamieszczać informacje dotyczące biegu. Pokażmy wszyscy, że idee i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci, są wciąż żywe i aktualne.

Muzeum Ziemi Leżajskiej