23-08-2016

96. rocznica Bitwy pod Zadwórzem

Letni poranek 17 sierpnia 1920 r. mógłby być początkiem sielskiego i pachnącego zapowiedzią udanych żniw dnia. Ciszę na zadwórzańskich łąkach mąciłby od czasu do czasu tylko śpiew ptaków i radosne pokrzykiwania gospodarskich dzieci. Z całą pewnością mogłoby tak być, gdyby nie to, że od ponad roku trwała polsko-bolszewicka wojna, która znaczyła krwawymi stygmatami nowo odrodzony organizm Rzeczpospolitej Polskiej. I to właśnie tam, na terenie wsi Zadwórze, 33 km od Lwowa rozegrała się jedna z najsłynniejszych i najbardziej heroicznych bitew w historii Polski, zyskując nie bez przyczyny miano Polskich Termopil.

17 sierpnia 1920 r. oddział 330 ochotników pod dowództwem kapitana Bolesława Zajączkowskiego maszerując wzdłuż torów z miejscowości Krasne, został ostrzelany od strony Zadwórza przez siły bolszewickie Pierwszej Konnej Armii Siemona Budionnego. Zaciekła obrona oddziału, wspomagana niebywałą odwagą i poświęceniem, opóźniła podejście armii bolszewickiej do Lwowa, przyczyniając się tym samym do sukcesu operacyjnego wojsk polskich. 318 młodych ludzi złożyło wielką ofiarę krwi, a ich postawa stała się jednym z najważniejszych symboli polskiej niezłomności.

Z roku na rok dzieje Bitwy pod Zadwórzem docierają do coraz dalszych zakątków Polski, o czym świadczy zwiększająca się wraz z kolejnymi latami liczba uczestników, którzy z potrzeby serca i pogłębienia świadomości patriotycznej wyruszają w długą podróż, aby na zadwórzańskiej ziemi oddać hołd poległym wówczas Orlętom Lwowskim - młodym mieszkańcom Lwowa, ochotniczo walczącym w obronie miasta wobec braku regularnych oddziałów Wojska Polskiego we Lwowie.

Rocznica bitwy wypadająca w obecnym roku po raz 96., zgromadziła 20 sierpnia w Zadwórzu ok. 800 uczestników, wśród których znaleźli się: Wicewojewoda Podkarpacki Witold Lechowski, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, Starosta Leżajski Marek Śliż, Burmistrz Miasta Leżajsk Ireneusz Stefański, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie: konsul Katarzyna Sołek i wicekonsul Marian Orlikowski, reprezentanci Wojska Polskiego, szkół i organizacji patriotycznych m.in. z Przemyśla, Leżajska, Bełchatowa, Stalowej Woli, Rzeszowa, Brzeska, Katowic i Lwowa, harcerze oraz miejscowa ludność. Tradycyjnie w uroczystościach wzięła udział również Maria Mirecka-Loryś, siostra Bronisława Mireckiego, jednego z 12 ocalałych obrońców Lwowa. Koncelebrę mszy św. inaugurującej obchody sprawował m.in. Wikariusz Generalny Archidiecezji Lwowskiej ks. Józef Pawliczek. Trud organizacji obchodów tradycyjnie podjęło Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie i Konsulat Generalny RP przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ukoronowaniem wydarzenia było złożenie przez poszczególne delegacje wieńców pod tablicą upamiętniającą śmierć poległych ochotników. Wiązanki z biało-czerwonymi szarfami przyozdobiły także Mogiłę Pięciu Nieznanych z Persenkówki na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Grobowiec znajdujący się u stóp Pomnika Chwały kryje zwłoki pięciu nieznanych żołnierzy, którzy stracili życie podczas obrony Lwowa w latach 1918-1920. Pamięć o bohaterstwie dzielnych Orląt przetrwała do dziś i trwać będzie nie tylko dzięki naszej potrzebie oddawania im hołdu u stóp zadwórzańskiego kurhanu, ale także dzięki literaturze, która ma moc skłaniania nas do refleksji w każdej chwili, jeśli tylko sobie na to pozwolimy:

O Cmentarzu Obrońców Lwowa

Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi,

by się uczyć miłości do Ojczyzny.

Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary,

aby się napełnić wiarą niezłomną,

ludzie miałkiego ducha, aby się nadyszyć bohaterstwa.

A że tu leżą uczniowie w mundurach,

przeto ten cmentarz jest jak szkoła,

najdziwniejsza szkoła,

w której dzieci jasnowłose i błekitnookie nauczają siwych o tym,

że ze śmierci ofiarnej najbujniejsze wyrasta życie.

Kornel Makuszyński

Informację zamieściła: Natalia Nowicka