18-05-2009

3 tysiące zwiedzających w Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Leżajskiej.

16 maja br. o godzinie 19.00 w Muzeum Ziemi Leżajskiej zainaugurowano V edycję Europejskiej Nocy Muzeów. W całym kraju w Nocy Muzeów udział brało 120 placówek muzealnych. Nocne zwiedzanie na Podkarpaciu odbyło się w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, muzeach w Stalowej Woli, Baranowie Sandomierskim, Przemyślu. Muzeum Ziemi Leżajskiej uczestniczyło po raz drugi w Nocy Muzeów.

W ubiegłym roku na placu przed Muzeum wystawiona została opera „Straszny dwór”  St. Moniuszki w wykonaniu Opery Lwowskiej dla ponad tysięcznej widowni, będąc jednym z największych plenerowych wykonań operowych   w kraju. Tegoroczna Noc Muzeów była również wyjątkowa, najważniejszym wydarzeniem było otwarcie unikalnej wystawy „Barwy starożytnego Egiptu”, udostępnionej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, przygotowanej przez Panią komisarz dr Monikę Dolińską, kustosza dyplomowanego kolekcji egipskiej MN. Patronat honorowy nad wystawą objął Pan Zbigniew Rynasiewicz, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Komisji Infrastruktury. Imprezą towarzyszącą był bazar z oryginalnymi pamiątkami egipskimi.

Zaplanowana, plenerowa projekcja filmu „Mumia” w reżyserii Karla Freunda z roku 1932, ze względu  na niesprzyjające warunki atmosferyczne została przeniesiona na niedzielę 24 maja, na godz. 21.00. Ponadto udostępnione zostały trzy stałe ekspozycje tj. browarnictwa, zabawkarstwa  i historii Ziemi Leżajskiej, wstęp w tę wyjątkową noc był bezpłatny. Wystawę „Barwy Starożytnego Egiptu” w Muzeum Ziemi Leżajskiej można zwiedzać do 15 sierpnia br.
Sponsorzy wystawy „Barwy starożytnego Egiptu”:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku, Miasto i Gmina Nowa Sarzyna, Gmina Grodzisko Dolne, Gmina Tryńcza, Browar Leżajsk, PGE Rzeszowski Zakład Energetyczny S.A., Organika Sarzyna, Karpacka Spółka Gazowa, Poczta Polska, Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, Agrohurt S.A., Texpol, Alsen.Pl, Agro Krzysztof Knap, Prądex, LOBO, Kłak Kowalstwo.

Patronat medialny wystawy:
Kurier Powiatowy, Sztafeta, Nowiny, TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów.
Za pomoc techniczną przy organizacji wystawy pragnę serdecznie podziękować Dyrekcji, Pracownikom i Uczniom Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki              w Leżajsku oraz Dyrekcji i Pracownikom Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku.

Andrzej Chmura
Muzeum Ziemi Leżajskiej