Otwarcie wystawy „II wojna światowa na Ziemi Leżajskiej”

5 września 2019

3 września w Muzeum Ziemi Leżajskiej otwarto nową wystawę czasową pn. „II wojna światowa na ziemi leżajskiej”.
    Wernisaż rozpoczął się od wykonania pieśni patriotycznych przez uczniów Szkoły Muzycznej w Leżajsku. Następnie zgromadzeni wysłuchali prelekcji historycznej dr. Dariusza Półćwiartka „Zdrada Zachodu wobec Polski we wrześniu 1939 r. – w 80 rocznicę agresji Niemiec i ZSRR na Polskę”.
    Na zakończenie uczestnicy wydarzenia obejrzeli nowo otwartą wystawę.
    W uroczystości uczestniczyli: Starosta Leżajski Marek Śliż, który objął honorowym patronatem ekspozycję, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz oraz członek Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej Stanisław Chmura. W wydarzeniu udział wzięli współtwórcy wystawy m.in. Rafał Ciryt, Krzysztof Wojtanowicz, Jacek Śliwiński, przedstawiciele Sarzyńskiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego – Sarzyńscy Zwiadowcy Historii, Członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – koło w Leżajsku, lokalni pasjonaci historii oraz młodzież z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.
    Wystawę zwiedzać będzie można do dnia 17 listopada 2019 r.
    Informacja dot. ekspozycji
    Na wystawie zaprezentowane zostały po raz pierwszy zbiory rodzinne m.in. ś.p. Zbigniewa Larendowicza i Stanisława Chmury, leżajskich kolekcjonerów m.in. Rafała Ciryta, Jacka Śliwińskiego, Krzysztofa Wojtanowicza, Bogumiła Pempusia, Henryka Matuszka, Leszka Krupy, Członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – koło w Leżajsku, Sarzyńskiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego – Sarzyńscy Zwiadowcy Historii, pracowników Muzeum, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz ze zbiorów własnych.
    MZL