Zamknij mobilną wersję WCAG

Historyczny sukces zawodników Klubu Modelarskiego w Wierzawicach na Mistrzostwach Świata Modeli Latających na Uwięzi.

13 września 2022

  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

  • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

    5 sierpnia we Włocławku rozpoczęły się najważniejsze zawody sezonu modelarskiego. Najpierw odbyły się zawody Pucharu Świata WARSAW CUP, a następnie główna impreza sezonu, czyli Mistrzostwa Świata Modeli Latających na Uwięzi.

    Reprezentacja Polski występowała w trzech konkurencjach, w których zdobyła w sumie 7 medali. Historyczny występ odnotowali zawodnicy Klubu Modelarskiego im. E. Kujana w Wierzawicach zdobywając medale we wszystkich konkurencjach.

    W klasie F2A modeli prędkościowych Kacper Walania zdobył srebrny medal, a drużyna w składzie: Artur Miś, Tomasz Sobala, Kacper Walania zajęła wysokie – 4 miejsce.

    Wielką niespodziankę zgotowali zawodnicy KM Wierzawice w klasie F2B modeli akrobacyjnych. Marek Rakowski wywalczył brązowy medal, Joanna Rakowska zdobyła również brązowy medal w klasyfikacji kobiecej, a drużyna F2B po raz pierwszy w historii zdobyła medal srebrny.

    Największe oczekiwania były w stosunku do reprezentantów w klasie F2C modeli wyścigowych. Ci również nie zawiedli. Zawodnicy KM Wierzawice zespół Głuszek Jakub i Tomasz Sokołowski wywalczyli brązowy medal, a drużyna F2C medal brązowy. Ponadto na Mistrzostwach Świata po raz pierwszy w historii odbyła się klasyfikacja kobieca. W klasie F2C pierwszymi mistrzyniami świata zostały, trenujące na torze modelarskim w Wierzawicach, Joanna Stoll i Julia Lesiuk, które zdobyły złoto,

    W Mistrzostwach Świata we Włocławku uczestniczyli również sędziowie zawodów z KM w Wierzawicach: Marek Leszczak, Dariusz Kuras i Andrzej Dąbrowski. Wielkim wyróżnieniem było zaproszenie przez FAI (Fédération Aéronautique Internationale) sędziego międzynarodowego Marka Leszczaka do prowadzenia konkurencji F2C jako Head Judge (sędzia wiodący). Po raz pierwszy w historii sędzią wiodącym F2C był sędzia z Polski.

    Przygotowywałem się to tej roli przez kilkanaście lat. Znajomość Kodeksu Sportowego, nauka języka angielskiego, ale przede wszystkim wieloletnie doświadczenie w organizowaniu i sędziowaniu mniejszej rangi zawodów spowodowało, że FAI powierzyła mi tę funkcję. Odpowiedzialność na takiej imprezie była ogromna, stres również, ale wszystko przebiegło perfekcyjnie z wysoką oceną Jury FAI – mówi Marek Leszczak.

    KM w Wierzawicach

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka