Dzień Kobiet w Muzeum Ziemi Leżajskiej

10 marca 2020

Dzień Kobiet to święto szczególne dla wszystkich pań, dlatego chcąc należycie je uczcić, Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Powiat Leżajski we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Gminy Leżajsk przygotowały dla kobiet wyjątkowy prezent w postaci bogatego programu artystyczno-kulturalnego.

W programie znalazło się wiele atrakcji, zaś największą z nich był występ zespołu GANG MARCELA znanego z przebojów Ojciec żył tak jak chciał, Tyle złamanych serc, Kto jeśli nie ty? oraz własnych aranżacji znanych piosenek biesiadnych np.: Róże czerwone są czy Głowisia. Zespół obecnie obchodzić będzie 40-lecie istnienia na polskiej scenie muzycznej, a w swojej karierze współpracował m.in. z Marylą Rodowicz i Krzysztofem Krawczykiem.

Panie, które zdecydowały się wziąć udział w wydarzeniu, tuż po przekroczeniu progów muzeum zostały obdarowane przez Starostę Leżajskiego Marka Śliża, Przewodniczącego Rady Powiatu Leżajskiego Adama Wylazia, Wicestarostę Leżajskiego Lucjana Czenczka, Członka Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztofa Trębacza oraz Dyrektora Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacka Kwiecińskiego symbolicznymi czerwonymi różami.

Spotkanie rozpoczął montaż słowno-muzyczny w wykonaniu Magdaleny Kubasiewicz oraz Amelii Misiak uczennic z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Sarzynie przy akompaniamencie Michała Garbacza ucznia Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku.

Dodatkową atrakcją przed koncertem było spotkanie z podróżnikiem Grzegorzem Chachurą, który od wielu lat podróżuje do najodleglejszych miejsc na ziemi. Tematem spotkania była Japonia – kraj kwitnącej wiśni”.

Ponadto Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprosiło wszystkie przybyłe osoby na zwiedzanie jednej z wystaw czasowych poświęconej jednemu z najstarszych szlaków pielgrzymkowych – szlakowi św. Jakuba. Ekspozycja jest zapisem trwającej 40 dni pielgrzymki Grzegorza Żmudy Trzebiatowskiego do Santiago de Compostela, którą odbywał w stroju średniowiecznego pielgrzyma, nawiązując tym samym do przedstawień zawartych w piętnastowiecznych manuskryptach. Wystawa zawiera m.in. pamiątkowe fotografie z każdego dnia pielgrzymowania przedstawiające piękne widoki, jakie towarzyszyły piechurowi. Wystawa będzie czynna do 10 kwietnia 2020 roku.

Muzeum Ziemi Leżajskiej, Powiat Leżajski oraz Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk serdecznie dziękują Cukierni Dębnianka, Firmie PB Light – oświetlenia, ozdoby Paweł Burda oraz firmie Trzask.pl za włączenie się w przygotowanie uroczystości.

MZL