20 lat rozgrywek piłkarskich dzieci i młodzieży w ramach Ligi Powiatowej

6 października 2020

Zdjęcie przedstawia puchary wręczane podczas uroczystości jubileuszowej z okazji 20-lecia rozgrywek w piłce nożnej w ramach Ligi Powiatowej

„20 lat minęło jak jeden dzień” – te słowa mogą z pewnością zacytować założyciele Powiatowego Zrzeszenia Zespołów Sportowych w Leżajsku i organizatorzy rozgrywek w ramach Ligi Powiatowej w piłce nożnej dzieci oraz młodzieży na terenie powiatu leżajskiego. Kiedy w 2000 roku została podjęta decyzja o rozpoczęciu rozgrywek piłkarskich, nikt nie przypuszczał, że ta forma przetrwa tak długo, a prowadzone przez zrzeszenie rozgrywki obejmą swoim zasięgiem tak duży obszar i tak wiele drużyn.

Pierwsza ich edycja odbyła się tylko w kategorii trampkarzy. Wraz z biegiem lat pojawiały się nowe drużyny, rosło zainteresowanie udziałem w rozgrywkach, w związku z czym pojawiały się nowe kategorie. Do trampkarzy najpierw dołączyli młodzicy, następnie rozpoczęto rozgrywki z udziałem dziewcząt w kategorii juniorek, a także chłopców w kategorii orlików. W 2020 roku, w XX edycji Powiatowej Ligii zadebiutowała także najmłodsza grupa chłopców – żacy.

30 września odbyło się uroczyste podsumowanie jubileuszowej edycji ligi. Prowadzone w tym roku rozgrywki w 5 kategoriach wiekowych pozwoliły na udział 24 drużynom z terenu powiatu leżajskiego.

Spotkanie prowadziła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym Katarzyna Mach-Wawrzaszek, która od samego początku działalności zrzeszenia jest współorganizatorem rozgrywek. Sekretarz i współzałożyciel zrzeszenia Józef Miś w dużym skrócie przybliżył historię rozgrywek i przedstawił plany ich przeprowadzenia w 2021 r.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili przedstawiciele Zarządu Powiatu Leżajskiego: Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek oraz Członek Zarządu Krzysztof Trębacz, którzy wraz z Prezesem PZZS Zbigniewem Śliwą wręczyli przybyłym przedstawicielom wszystkich drużyn puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Leżajskiego, patronującego rozgrywkom. W spotkaniu wzięła również udział Naczelniczka Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Leżajsku Aurelia Kryla, która jest związana ze zrzeszeniem od samego początku jego istnienia.

Tegoroczne rozgrywki prowadzone były w formach turniejów rozgrywanych na obiektach sportowych LKS „Grodziszczanka” Grodzisku Dolnym.

Na zakończenie uroczystości Zbigniew Śliwa w imieniu zarządu zrzeszenia na ręce wicestarosty przekazał statuetkę w podziękowaniu za dotychczasową współpracę z Powiatem Leżajskim. Natomiast organizatorzy rozgrywek za swoją długoletnią działalność zostali wyróżnieni przez starostę pamiątkowymi grawerami.

Klasyfikacja końcowa XX edycji Powiatowej Ligi:

Trampkarze

• 1 miejsce – LKS „Grodziszczanka” Grodzisko Dolne
    • 2 miejsce – PUKS „Przemiana Azalia” Wola Zarczycka
    • 3 miejsce – LKS „Grodziszczanka” Grodzisko Dolne
    Zarząd Powiatowego Zrzeszenia Zespołów Sportowych składa serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Grodzisko Dolne Jackowi Chmurze za udostępnienie obiektów i umożliwienie zorganizowania rozgrywek w czasie pandemii przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Kamil Śliwa